Kırtasiye alışverişi yaparken bunlara dikkat!

Çocuk Sağlığı
Türk Mühendis ve Mimar Odaları (TMMOB) Birliği Kimya Mühendisleri Odası (KMO) okullar açılmasına bir hafta kalan öğrencilerin kullandığı eşyaların güvenliğine dikkat çekti. Dünyabülteni’nde ...
EMOJİLE

Türk Mühendis ve Mimar Odaları (TMMOB) Birliği Kimya Mühendisleri Odası (KMO) okullar açılmasına bir hafta kalan öğrencilerin kullandığı eşyaların güvenliğine dikkat çekti.

Dünyabülteni’nde Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada kırtasiye malzemeleri ve beslenme çantalarındaki kimyasal risklere dikkat çekti.

KMO, bu malzemeler alınırken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

Tercih edilecek ürün üzerinde TSE ve CE işaretlerinden en az birinin olmasına dikkat edilmeli.

– Çocukların kullanacağı mataralar, şişeler ve beslenme çantalarının plastik olmamasına dikkat edilmeli, kokulu ve boyalı ürünlerden kaçınılmalı.

– Solvent bazlı kalemler kesinlikle satın alınmamalı, satın almada su bazlı, alkol bazlı kalemler tercih edilmeli.

– Yapıştırıcı alımında da içerinde uçucu madde olan yapıştırıcılar kesinlikle satın alınmamalı. 

Okul araç gereçlerindeki tehlikeler.

KMO, özellikle ilköğretim çocuklarının tercih ettiği kırtasiye ürünlerinin bilinçsiz alışverişler sonucu çocukların sağlığını bozabildiği söyledi. Okul araç gecelerinde kullanılan kimyasalları fitalatlar, azo boyalar ve bazı ağır metaller olarak sıraladı.

– Fitalatlar, plastiğin sert ve kırılgan özelliğini yumuşatmak ve bazı malzemelerde kullanılan boya ve kokuların uzun süre dayanmasını sağlamak amacıyla kullanılan toksik kimyasallardır. Tükürük ve ter yolu ile vücuda geçerek hormonal sisteme (üreme sistemi), endokronik sisteme ve karaciğere zarar verebilir.

– Azo boyar maddeler ise doğal, rejenere ve sentetik elyafların boyanmasında ve renklendirilmesinde kullanılır. İki binden fazla çeşidi var. Bu durum kullanım alanını genişletir. Azo boyar madde ile işlem görmüş malzemelerin uzun süreli ve vücut ile temas hali sonrasında insanlarda bazı kanser türlerine ve karaciğer hastalıklarına yol açtığı ve mutajenik etkilere yol açtığı bilinir.

– Antimon, arsenik, baryum, kadmiyum, nikel, krom, kurşun, civa ve selenyum gibi ağır metaller de değişik amaçlarla okul malzemelerinde kullanılır. Biyoduyarlılık sınır değerlerinde verilen limitlerin aşılması durumunda ter ve tükürük yolu ile vücuda taşınan bu maddeler vücutta birikmekte ve vücuttaki yararlı minerallerle yer değiştirir. Bu durum  insanlarda bazı kanser türlerinin görülmesinde ve bazı nörolojik sorunların ortaya çıkmasında önemli bir rol oynar.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme