Kilolu çocukların zayıflamasında motivasyon önemli

Çocuk Sağlığı
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emre Atabek, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olan obezitenin vücutta aşırı yağ depolanması...
EMOJİLE

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emre Atabek, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olan obezitenin vücutta aşırı yağ depolanmasıyla ortaya çıkan enerji metabolizması bozukluğu olduğunu söyledi.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre mevcut tedavi yaklaşımlarının yanı sıra motivasyon yetersizliğinde sorunun çözümünün zorlaştığını belirten Atabek, psikolojik olarak kendisini iyi hisseden çocuğun daha hızlı kilo vermesinin sağlanabileceğini ifade etti.

HER KİLO HEDEFİNE ULAŞTIĞINDA “AFERİN” DEYİN

Çocuğun, “evet kilo verebilirsin” gibi olumlu cümlelerle motive edilebileceğini anlatan Atabek, “Çocuğa, gelecekte kilo vermeyi başardığında neler yapacağı sorularak, sağlıklı bir hayat tarzı zihninde canlandırılabilir. Kilo vermeye başladığında planlanan hedeflerine ulaşmakta olduğumuzu söylemek ona ‘aferin’ demek, doğru yolda ilerlememizi sağlayabilir” dedi.

Kısa süreli kilo alımları olsa bile çocuğun arzu ettiği kilolara ulaşacağını düşünmesini sağlamanın engelleri aşmasını kolaylaştırabileceğini dile getiren Prof. Dr. Atabek, evde, okulda ya da çantasında hedeflediği kiloları hatırlatacak işaretler, semboller, objeler ya da notların faydalı olabileceğini aktardı.

AŞIRI KİLOLU ÇOCUKLARDA MOTİVASYON ÖNEMLİ

Kilo verirken başarısız olan çocuklara zaman ayırıp, yaşam tarzında hatalı olanları bulup geliştirmesi için çaba gösterilebileceğini, bu durumun çocuğun iradesini güçlendirebileceğini anlatan Atabek, şunları kaydetti:

“Çocuk etrafında kilosu nedeniyle kendisini demoralize edecek sözler duyduğunda onunla konuşmak, duygularını paylaşmak, umut ve sevgi sözcükleriyle moral vermek ruh halini düzeltebilir. Çocuğu negatif etkileyen ortam ve insanlardan uzak tutularak mutsuzluğu azaltılabilir. Çocuğa kilo verebildiğinde neler olabileceği konusunda iyimser mesajlar verilerek rahatlaması sağlanabilir. Bunu kesinlikle başarabileceği, bütün sosyal sorunları da çözebileceği ona sık sık hatırlatılabilir. Ona hedefleri anlatılarak kilo vermeyi başardıkça ödüller verilebilir. Bunların sonunda onunla düzenli aralıklarla sohbet ederek gidişatın sonunda başarının hazzı ve mutluluk gibi duygular anlatılabilir. Aşırı kilolu çocuklarda diyet ve egzersiz programlarıyla motivasyon, uygun kilo hedeflerine ulaşmak için kullanılabilinir.”

Atabek, çocuklara doğru yaklaşılırsa çözüme ulaşmanın daha kolay olduğunu sözlerine ekledi.