Çikolata ve Kakao

Sağlık
Surrey Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kakao (ve çikolata) yüksek tansiyon için alternatif bir tedavi olabilir. Araştırmacılar, kakaodaki flavanollerin bazı antihipertansif ilaçla...
EMOJİLE

Surrey Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kakao (ve çikolata) yüksek tansiyon için alternatif bir tedavi olabilir. Araştırmacılar, kakaodaki flavanollerin bazı antihipertansif ilaçlar kadar kan basıncını ve arteriyel sertliği azalttığını iddia ediyorlar.
Konu ile ilgili olarak daha önce yapılan çalışmalarda da benzer sonuçlar bulunmuştu.
O zaman, tıbbi tedaviyi aksatmadan hergün düşük şeker içerikli 1-2 çikolata tüketmekte fayda var, denilebilir.
Ancak, çikolatanın az şekerli olması önemli. Piyasadaki çikolataların ise çok büyük bir kısmının aşırı şekerli olduğunu unutmamak lazım. Özellikle diyabetli insanlar açısından bu durum ciddi bir sıkıntı oluşturabilmektedir.
Aynı risk uzun vadede sağlıklı insanlar için de söz konusudur çünkü bugün artık damar yapı bozuklukları başta olmak üzere birçok rahatsızlığın oluşmasında ve tedavilerinin engellenmesinde aşırı şeker tüketiminin en önemli faktör olduğuna dair ortak bir görüş mevcuttur.
Sağlıklı bir yaşam için, şekerli ve aşırı yağlı gıdalardan uzak duralım, sebze ve hububat ağırlıklı beslenelim. Özellikle şeker veya kalp damar hastası isek veya ailesel olarak böylesi bir risk taşıyorsak buna daha çok dikkat edelim.