Temizlik Maddelerine Dikkat!

Bilimsel Çalışmalar
Evdeki temizlik malzemeleri, farklı renkleri ve şişeleriyle çevresini yeni tanımaya başlayan çocukların merakını uyandırabiliyor. Ancak temizlik malzemesi gibi kimyasal maddelerin içilmesi, her yıl mi...
EMOJİLE

Evdeki temizlik malzemeleri, farklı renkleri ve şişeleriyle çevresini yeni tanımaya başlayan çocukların merakını uyandırabiliyor. Ancak temizlik malzemesi gibi kimyasal maddelerin içilmesi, her yıl milyonlarca çocuğun mide borusunun yaralanmasına ve daha tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Nadir Tosyalı, "Yakıcı madde içen veya içtiğinden şüphelenilen çocuk kesinlikle kusturulmamalı; hastaya süt, yoğurt, ayran, su vb. içirilmeye çalışılmamalı" dedi.

Çocuğun, unutkanlıkla ortada bırakılmış bir temizlik maddesini içmesi, şişelere konulmuş birtakım temizlik ürünlerini yanlışlıkla yutması gibi risklerin sıklıkla görülen ev kazaları arasında yer aldığını ifade eden Tosyalı, temizlik ürünleri gibi yakıcı madde içilmesinin çocuğa herhangi bir zarar vermeyeceği gibi, üçüncü derece yemek borusu yanığı ile sonuçlanabileceğini de belirtti.

Tosyalı, kimyasal madde içilmesi sonucu oluşan mide borusu yaralanmalarının çok sayıda çocuğun sakat kalmasına ya da hayatını kaybetmesine sebep olabileceğini belirterek, "Çocuklarda yemek borusu yanığı, asit içeren kireç çözücülerin ve yağ çözücü olarak kullanılan kuvvetli alkali içeren temizlik malzemelerinin, yanlışlıkla, az miktarda da olsa içilmesi sonucu gelişiyor. Çamaşır suları ve kullanılan diğer deterjan tipi temizlik malzemelerinin içilmesi sonucu gelişebilecek yanıklar ise yüzeyseldir ve kalıcı hasara neden olmaz" diye konuştu.

Yemek borusu yanığı belirtileri ile ilgili bilgi veren Tosyalı, "Yakıcı maddenin alınmasından sonra, erken dönemde hiçbir belirti olmayabilir. Ancak hastanın tükürüğünü yutamaması, ağızdan salya gelmesi, kusma, kanlı kusma, ağız ve hatta göğüs çevresinde yanık yaraları, solunum güçlüğü belirtileri de görülebilir. Kimyasal madde içen hastalarda aksi kanıtlanıncaya kadar ‘yanık var’ muamelesi yapılmalıdır" dedi.

Tosyalı, çocuklarını bu tehlikeden korumak isteyen anneler için dikkat edilmesi gereken önemli noktaları ise şu şekilde sıradı: "Ev temizlik malzemelerini kesinlikle çocukların ulaşamayacağı ve bulamayacakları şekilde saklayın; kullanacağınız zaman da dikkatli davranın. Temizlik malzemelerini ve artıklarını meşrubat şişesi, saklama kabı, bardak, fincan, kase vb kaplara koymayın.

Çocuğunuzun yakıcı madde içtiğini görürseniz ya da içtiğinden şüpheleniyorsanız kesinlikle kusturmayın. Süt, yoğurt, ayran, su vb içirmeye çalışmayın. Bu yöntemler travmanın şiddetini daha da artırmaktan başka bir işe yaramaz. Böyle bir durumda en kısa sürede çocuk cerrahisi kliniğinin bulunduğu sağlık kuruluşuna başvurun."

İHA