Sokakta satılan saatler tehlike saçıyor!

Bilimsel Çalışmalar
İstanbul Saatçiler Esnaf Odası (İSEO) Başkanı Murat Beğ, Afrikalılar’ın sokakta sattıkları saat numunelerini, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Metalurji Fakültesine gönderdiklerini belir...
EMOJİLE

İstanbul Saatçiler Esnaf Odası (İSEO) Başkanı Murat Beğ, Afrikalılar’ın sokakta sattıkları saat numunelerini, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Metalurji Fakültesine gönderdiklerini belirtti.

Kendilerine gönderilen raporda, saatlerde kullanılan ve vücut ile temas eden malzemelerin belirlendiğini ifade eden Beğ, bunların “EN 1811” standartlarına uygun olmadığını öğrendiklerini kaydetti.

Beğ, rapora göre, nikel çözülme değerleri dikkate alındığında bu malzemelerin, insan sağlığı açısından zararlı olduğunu belirterek, numunelerdeki nikel çözülme oranının standarlara göre yüksek ölçüldüğünü dile getirdi.

Kaçak yoldan, ucuz fiyata satılan saatlerin sağlık açısından risk taşıdığına dikkati çeken Beğ, “Saatlerdeki kalitesiz metaller, sürekli kullanımdan dolayı cilt kanserine yol açabiliyor. Tamiri mümkün olmayan, ucuz fiyata alınan saatler vatandaşlarımızı maddi ve manevi zarara uğratıyor” diye konuştu.

Bu saatlerin zararlı olduklarını her platformda dile getirdiklerini kaydeden İSEO Başkanı Beğ, “Bu konu, bizim kanayan yaramızdır” ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerinin hiçbirine bu saatlerin sokulmadığına işaret eden Beğ, sağlığı tehlikeye atacak metallerle üretilen bu saatlerin, Türkiye’ye de girişine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Kalitesiz saatlerin ülke ekonomisini de olumsuz etkilediğini ifade eden Murat Beğ, şunları kaydetti:

“Bunlar tamiri mümkün olmayan saatlerdir. Kullanıcıya, kullanım süresince zarar veren aletlerdir. Ömürleri çok kısa. Biz ülke olarak tek kullanımlık saatlere para verecek kadar zengin değiliz. Kağıt mendil gibi saat tüketmemeliyiz. Belli bir kalitede saatlerin kullanılması gerekir. Bu nedenle İthalat Genel Müdürlüğü, bu tür saatlerin ithalatına engel olmalıdır. Herkes görevini yaparsa ülkemize bu tür ürünlerin sokulması mümkün değil. Garanti belgesiz ürün alınmamalı. Her gün ayrı yerde tezgah açan işportacılardan saat alınmamalı.”

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi