Özel Okuldaki Çocuk Daha Şişman!

Bilimsel Çalışmalar
DR. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Zehra Aycan, "Özel okullarda çocukların yüzde 30’u şişman. Bu oran, ...
EMOJİLE

DR. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Zehra Aycan, "Özel okullarda çocukların yüzde 30’u şişman. Bu oran, devlet okullarında yüzde 14’e düşüyor" dedi.

İSTANBUL’DA FAZLA
Doç. Aycan, farklı bölgelerde farklı sosyoekonomik düzeylerdeki çocuklarda obezite sıklığının da farklılıklar gösterdiğine dikkat çekti. Aycan’ın verdiği bilgiye göre İstanbul’daki çocuklarda obezitenin oranı yüzde 10-15 iken, Ankara’da yüzde 7, Edirne’de ise yüzde 2-4. Doç. Aycan, obezitenin çocuğun genetik yapısı, çevre koşulları ve yaşam tarzı ile yakından ilişkili olduğunu söyledi. Televizyon ve bilgisayar başında uzun zaman geçiren, fast food ve gazlı içeceklerle beslenen, okullara servisle gidip gelen çocukların obez olma olasılıklarının arttığını belirten Aycan şöyle dedi:

EĞİTİM SİSTEMİ
"Çocuklardaki kilo artışında uygulanan eğitim politikalarının katkısı da yadsınamaz. İlköğretim düzeyinden itibaren başlayan ‘sınavlara yönelik yaşam tarzı’, hafta sonu tam gün dershanelerde geçen hareketsiz ve fast food tipi bol kalorili yiyecekler tüketilmesi, çocukların şişmanlığa eğiliminde önemli riskler taşıyor. Bugün eğitim sistemimizdeki sorunlar nedeniyle çocuklarımız sistem gereği yanlış besleniyor ve sportif aktiviteler için zaman bulamıyor."

Haber Türk