Orucunuzu hurmayla değil zeytinle açın

Bilimsel Çalışmalar
Uzmanlar art arda sağlıklı oruç tutmanın yollarını anlatırken; ezber bozan açıklamalarıyla dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay, yine çok konuşulacak bir çağrıda bulundu. Ramazan sofralarının baş tacı...
EMOJİLE

Uzmanlar art arda sağlıklı oruç tutmanın yollarını anlatırken; ezber bozan açıklamalarıyla dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay, yine çok konuşulacak bir çağrıda bulundu. Ramazan sofralarının baş tacı olan hurmanın yüksek oranda şeker içerdiğini söyleyen Prof. Dr. Karatay, “Hurma yiyerek şekerinizi oynatmayın. Orucunuzu zeytinle açın. Eğer göbeğiniz varsa, karaciğeriniz yağlıysa, tansiyonunuz yüksekse, şeker hastasıysanız, kilo vermek istiyorsanız hurmadan uzak durun” dedi. 

Kelle – paça çorbası için

Kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı gerekçesiyle birçok doktorun ‘Uzak durun’ dediği kelle-paça ve işkembe çorbasını da öneren Prof. Dr. Karatay, iftarda da kelle-paça çorbasının içilebileceğini vurguladı. “Çorbanın her türlüsü faydalıdır. Özellikle iftar sofrasında zeytinle açılacak orucun ardından paça çorbası da içilebilir” diyen Prof. Dr. Karatay, hamur işlerinden de uzak durulmasını istedi. 

Hazımsızlığa karşı yoğurt

İftarda ve sahurda 15-20 tane zeytin tüketmenin vücuda uzun süre yeterli minerali ve tuzu sağlayacağını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, aynı zamanda bol bol da yoğurt yenilmesini istedi. Prof. Dr. Karatay, “Yoğurt hazım sistemini de harekete geçirerek kabızlık sorununu önleyebilir” dedi.

Sahura kalkın

Sahura kalkmadan oruç tutmanın sağlığa zarar verdiğini anlatan Prof. Dr. Karatay, şu uyarıda bulundu: “Ramazan’da kimileri kilo vermek amacıyla oruç tutmaktadır. Bu son derece sakıncalıdır. Bilimsel olarak, bu olay karaciğer ve pankreası yorup yağlandırdığı için sağlığa zararlı olmaktadır.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme