Ölüm Nedenleri Arasında İnme 2. Sırada

Bilimsel Çalışmalar
Dünyada ve ülkemizde inmeye bağlı ölümlerin bütün ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alırken, sakat bırakan hastalıkların ise başında geldiği bildirildi. SÜ Selçuklu Tıp Fakültesi Nöroloji Anab...
EMOJİLE

Dünyada ve ülkemizde inmeye bağlı ölümlerin bütün ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alırken, sakat bırakan hastalıkların ise başında geldiği bildirildi.

SÜ Selçuklu Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Öztürk: ”Dünyada ve ülkemizde inmeye bağlı ölümler, bütün ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yeralırken, sakat bırakan hastalıkların ise başında gelmektedir” dedi.

”Hipertansiyon, sigara, kalp hastalığı, şeker hastalığı, alkol, yetersiz sebze şiden birinin, korunma olmaz ise inme geçirme riskiile karşı karşıya olduğunun bildirildiğini anımsatan Öztürk, ”Bütün ülkelerde özellikle inmeden korunmaya yönelik bireysel ve toplumsal önlemlerin alınmasının önemi vurgulanmaktadır” dedi.

İnmenin en sık kol ve/veya bacakta ani kuvvet kaybı, konuşmada bozulma, yüzde asimetri, güçsüzlük tablosu ile kendini gösterdiğini ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:

”Ancak, ani görme kayıpları, baş dönmesi, dengesizlik, hafızada bozukluk olarak da karşımıza çıkabilmektedir. İnme öncesi geçici iskemik atak denilen ve bu belirtilerin kısa süreli ortaya çıkıp düzelmesini takip eden ataklar da olabilmektedir. Bu nedenle geçici belirtilerin de ciddiyetle takip edilmesi gerekmektedir. İnme belirtileri fark edildiği anda donanımlı bir hastaneye en kısa zamanda ulaşılması, inme için yararı kanıtlanmış tek tedavi olan trombolitik (pıhtı eritici) tedavinin ilk üç saatte uygun hastaya uygulanabilmesini sağlayabilmektedir.”

”İnmeye neden olan faktörlerden çoğu değiştirilebilir faktörlerdir ve hipertansiyon, sigara, kalp hastalığı, şeker hastalığı, alkol, yetersiz sebze meyve tüketimi, yetersiz fiziksel aktivite, şişmanlık, uyku bozuklukları olarak sıralanabilir” diyen Öztürk, bu faktörlerin giderilebilmesinin inme sıklığını yüzde 50’ye varan oranlarda azalttığını söyledi.İnme belirtileri ve korunma ile ilgili toplumsal farkındalık oluşturabilmek amacıyla Dünya İnme Organizasyonu tarafından bütün dünyada bilgilendirici aktiviteler düzenlendiğini hatırlatan Öztürk, ”Bireyler ve toplum olarak bizler de inmeden koruyucu tedbirleri almalı ve inme belirtileri konusunda bilgilerimizi artırmalıyız” diye konuştu.

Trt.net.tr