Normali Normal Olan

Bilimsel Çalışmalar
Doğum fizyolojik bir süreç olduğu için normal doğum en ideal olanı. Ancak doğum eylemi, koşullara bağlı olduğu için sezaryen ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalı. Daha önceden mutlak bir terci...
EMOJİLE

Doğum fizyolojik bir süreç olduğu için normal doğum en ideal olanı. Ancak doğum eylemi, koşullara bağlı olduğu için sezaryen ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalı. Daha önceden mutlak bir tercih doğru bir yaklaşım değildir! Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Bilge Çetinkaya; gebelikle ilgili soruları yanıtladı:

Normal doğum mu, sezaryen mi tercih edilmeli?
Öncelikli olarak normal doğum, fizyolojik bir süreç olduğu için tercih edilmelidir. Ancak doğum eylemi koşullara bağlı olduğu için sezaryen ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Sezaryenle doğumu gerektiren durumlar nelerdir?
Önceden geçirilmiş sezaryen, rahim ameliyatı, makattan geliş, bebeğin plasentasının (eş) önde rahim ağzını kapattığı durumlar, plasentanın erken ayrılması, baş ile pelvisin uyumsuzluğu, normal doğum sırasında bebeğin kalp seslerinin bozulması gibi durumlar belli başlı sezaryen nedenleri arasında sayılabilir.

Beklenen doğum tarihi geldiği halde doğum sancıları başlamamışsa ne yapılmalı?
Öncelikle bebek ve annenin sağlığının değerlendirilmesi gerekebilir. Daha sonra bir süre sık ve yakın izlem yapılabilir. 41 haftaya kadar, doğum eylemi kendiliğinden başlamazsa; uygun koşullarda doğum eylemi, suni sancı verilmesi ile başlatılabilir. Bunun haricinde rahim ağzına prostaglandin adı verilen, rahim ağzının doğuma uygun hale gelmesi ve doğum ağrılarının provakasyonuna neden olan ilaçların uygulanması da doğumu başlatabilmektedir.

Doğum ağrıları başladıktan ne kadar sonra doğum gerçekleşir?
Önceden doğum yapmamış olan gebelerde doğumun süresi ortalama 16-18 saat, doğum yapmış olan gebelerde ise 8-12 saat sürmektedir.
 

Takvim

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme