Nikotin Zehirlenmesine Dikkat

Bilimsel Çalışmalar
Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Birimi Sorumlusu Dr. Osman Örsel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigara tiryakiliğinin en ölümcül toplumsal zehirlen...
EMOJİLE

Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Birimi Sorumlusu Dr. Osman Örsel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigara tiryakiliğinin en ölümcül toplumsal zehirlenme olayı olduğuna dikkati çekerek, her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal madde bulduğunu söyledi.

İnsanların sigaraya bağımlı hale gelmelerine neden olan nikotinin kalp atışlarını hızlandırdığı, tansiyonu yükselttiği, kanın pıhtılaşma riskini arttırdığını anlatan Örsel, erkeklerde sigara nedeniyle ölümlerin oranının yüzde 35, kadınlarda ise yüzde 15 olduğunu bildirdi.

Sigarayı bırakmada zorlanmanın kişilik yapısıyla değil, nikotin bağımlılığıyla ilgili olduğunu ifade eden Örsel, kendi kendine sigarayı bırakamayan kişilerin tıbbi tedavi yöntemlerini kullanması gerektiğini söyledi.

NİKOTİN BANDI VARKEN SİGARA İÇMEYİN

Kanıta dayalı sigarayı bırakma yöntemlerinde başarı oranlarının seçilen gruba göre değişmekle beraber yıllık yüzde 50’ye kadar çıkabildiğini anlatan Örsel, ‘Önemli olan kişinin sigarayı bırakmayı istemesi. Kişi istekli olursa önerdiğimiz yöntemlerle sigarayı bırakabilir, ancak kişi kararsızsa bu durumda tedavi süresince tekrar sigara kullanacaktır, bu da yapılan tedavinin başarısız olmasına neden olacaktır’ dedi.

Ama her şekilde sigara içen kişinin bırakmak için bir adım atması gerektiğini belirten Örsel, sigarasız geçirilen her saatte ve günde, kişinin bırakmayı sürdürme konusunda ciddi olarak kendine güven duygusunun geldiğini ve arkasından başarı izlendiğini kaydetti.

Sigarayı bıraktırma ilaçlarının bulantı, uykusuzluk, ağız kuruluğu, bazı kişilerde mevcut ruhsal rahatsızlıkları tetikleme gibi yan etkilerinin bulunduğunu ifade eden Örsel, ‘İlaçlar hekim kontrolünde kullanılırsa yan etkilerden korkmak gerekmez, ama sigarayı içmeye devam etmek vücutta daha büyük zararlara hatta ölüme bile neden olmaktadır’ diye konuştu.

Örsel, sigarayı bırakma yöntemlerinden olan nikotin bandı kullanılırken sigara içen kişilerde nikotin zehirlenmesi olabileceğini, bu nedenle bant kullanılırken sigara içilmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

8Sütun

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme