Kemik Erimesi Çocukları da Tehdit Ediyor

Bilimsel Çalışmalar
Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoproz çocukları da tehdit ediyor. Bu hastalık sadece ileri yaşlarda görülmüyor. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Hakan Ömeroğlu, osteoprozu, kem...
EMOJİLE

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoproz çocukları da tehdit ediyor. Bu hastalık sadece ileri yaşlarda görülmüyor. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Hakan Ömeroğlu, osteoprozu, kemikte kemik kitlesinin azalması olarak tanımlıyor.

Bilimsel araştırmalar hastalığın sanıldığından daha yaygın olduğunu gösteriyor. Öyle ki 0-16 yaş grubunda kemik kırıkları erkeklerde yüzde 42, kızlarda ise yüzde 27’lere kadar çıkabiliyor.

Çocukların yaz aylarındaki kontrolsüz oyunları bu rakamları daha da yukarılara taşıyor. Alınacak en önemli tedbir ise egzersiz ve düzenli beslenme.

Prof. Ömeroğlu, "Birşeyi ne kadar çok kullanırsanız onun herhangi bir sorunla karşılaşması o kadar düşüyor. Dolayısıyla egzersiz çok çok önemli kemik erimesinin önlenmesinde her yaşta. İkinci en önemli tedbir ise süt ve süt ürünlerinin bol tüketilmesi." şeklinde konuştu.

Trt.net.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme