Karaciğerinde Metal Parça Unuttular

Bilimsel Çalışmalar
Konya’nın Akşehir ilçesinde yaşayan 47 yaşındaki kadının, karaciğerindeki rahatsızlık nedeniyle Ankara’da geçirdiği ameliyat sonrasında, karaciğerinde metal parça kaldığı iddia edildi. Edi...
EMOJİLE

Konya’nın Akşehir ilçesinde yaşayan 47 yaşındaki kadının, karaciğerindeki rahatsızlık nedeniyle Ankara’da geçirdiği ameliyat sonrasında, karaciğerinde metal parça kaldığı iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre, Güzel Toker (47), karaciğerinde rahatsızlık nedeniyle 1,5 yıl önce Ankara’daki özel bir hastanede ameliyat oldu. Ameliyatla karaciğerindeki kitleleri aldıran Toker, ameliyattan sonra şikayetlerinin artarak devam etmesi sonucu yaklaşık 15 gün önce doktora giderek tomografi çektirdi. Çekilen tomografide, Güzel Toker’in karaciğerinde bir kitle olduğu ve yine ayrıca karaciğerde 1.4 santimetre boyutunda metal bir parça olduğu ortaya çıktı. Bu durum karşısında şoka giren Toker ailesi, metal parçanın ameliyat sırasında vücutta unutulduğunu ve şikayetlerinde bu metal yüzünden olduğunu iddia ederek, ameliyatı gerçekleştiren doktor hakkında Akşehir Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Karısının ameliyatla şifa bulacağını umarken şimdi yarım bir insana dönüştüğünü söyleyen Güzel Toker’in eşi İzzet Toker, "Karım yaklaşık 1,5 yıl önce rahatsızlanınca Konya’ya götürdük. Burada karaciğerinde bir kitle olduğu, bunların şimdilik zararsız olduğu ancak çarpma ya da başka bir sebeple bunların patlayabileceği, ameliyat olmasının en iyi çözüm olacağı söylendi ve Akşehir’e döndük. Akşehir Devlet Hastanesi’ndeki bir doktorun tavsiyesi ile eşimi o hastaneye götürdük. Burada bir profesöre muayene olduk ve ameliyatı da bu doktor yaptı. Ameliyattan sonra eşim iyileşeceği yere daha da kötüleşti. Ağrıları daha arttı. İş yapamaz hale geldi. Bunun üzerine eşimi Konya Mevlana Üniversitesi Hastanesi’ne götürdüm. Burada çekilen tomografide eşimin karaciğerinde kitle olduğu ayrıca 1.4 santimlik bir metal parça olduğu ortaya çıktı. Bana ‘Ameliyatı yapan doktorla görüşün. Bu parçayı ücretsiz olarak alması lazım’ dediler. Ben doktorla görüşüp konunun çözülmesini istedim ama kendisi bize yardımcı olmadı. Ben de bu durumdan dolayı savcılığa başvurdum" dedi.

Ameliyatı şifa bulmak için olduğunu ama aksine daha kötü olduğunu belirten Güzel Toker ise, "Ameliyat öncesi işlerimi rahatlıkla yapabiliyordum. Ama ameliyattan sonra ağrılarım hiç geçmedi, aksine daha da arttı. Eğilip bükülemez hale geldim. Eskiden namazımı rahatlıkla kılarken şimdi oturarak namaz kılabiliyorum. Ev işlerimi dahi yapamıyorum. Kızım ve kocam bana ev işlerinde yardımcı oluyor" şeklinde konuştu.

Akşehir’deki bir otobüs firmasında asgari ücretle çalıştığını ifade eden İzzet Toker, "Ameliyat sırasında hastanenin döner sermayesine 2 bin 500 TL para yatırmıştım. Özel muayenesinde de doktora birkaç kez para ödemiştim. Hatasını düzeltmek için yeni ameliyat yapmaya yine bizden para istedi. Benim bu parayı ödeyecek durumum yok. Bu hata ondan kaynaklanıyor. Bu sebeple doktor hakkında savcılığa başvurdum" diye konuştu.

İzzet Toker, eşinin karaciğerindeki metal parça için başka bir hastanede ameliyat yaptıracaklarını belirtti.

Haber 7