Kahvaltıyı atlamak beyni yavaşlatıyor

Bilimsel Çalışmalar
Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, öğrenileni unutmak, dikkatsizlik ve konsantrasyon eksikliğinin en önemli sebebinin beynin istenildiği gibi beslenmemesinden kaynaklandığını söyledi. Tutar, kahvaltıda pr...
EMOJİLE

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, öğrenileni unutmak, dikkatsizlik ve konsantrasyon eksikliğinin en önemli sebebinin beynin istenildiği gibi beslenmemesinden kaynaklandığını söyledi. Tutar, kahvaltıda protein ve karbonhidrat karışımı bir öğününü beynin çalışmasını kolaylaştıracağını belirtti.

ENERJİNİN YÜZDE 20’SİNİ BEYİN HARCIYOR

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, beslenmenin beyin üzerindeki etkilerine ilişkin bilgi verdi. Özellikle öğrenileni unutmak, dikkatsizlik ve konsantrasyon eksikliğinin beslenme bozukluğu ile ilgili olduğunu kaydeden Serkan Tutar, “Beynin daha iyi beslenmesini sağlayan besinleri tüketmek sıkıntıları azaltmak veya ortadan kaldırmak için şarttır. Beynimiz, tüketmiş olduğumuz besinlerden almış olduğumuz enerjinin yüzde 20’sini harcamaktadır. Özellikle glikoz beyinin vazgeçilmez besinidir. Önemli toplantılarımız olduğunda, sınav öncesinde veya sınav anında, dikkatimizi toplamamız gereken seminer veya kongreler öncesi beyni glikoz ile beslemek avantaj sağlayacaktır.” dedi.

KAHVALTI YAPMAYANLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Tutar, beynin iyi beslenmesi için yapılması gerekenleri şöyle açıkladı: “Her zaman belirtildiği gibi kahvaltı etmeden güne başlanmamalıdır. Sabahki açlık durumu nedeni ile beyinin enerji deposu boştur. Genelde gün içerisinde dikkatsiz olan sık hata yapan ve gergin olan bireyler kahvaltı yapmadan güne başlamıştır. Özellikle sabahları kahvaltıda protein ve karbonhidrat karışımı bir öğün tüketmek beynin çalışmasını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle sabahları kahvaltıda, tam buğday veya çavdar ekmeği, peynir veya yumurta, süt tüketilmelidir.

HANGİ BESİN NE ZAMAN TÜKETİLMELİ?

Fıstık, ceviz gibi besinler sinirleri güçlendirmeleri nedeni ile uzun sürecek sınav öncesi, seminer veya kongreler öncesi tüketilmelidir.

Fındık, çilek, muz gibi besinler içerisinde mutluluk hormonu olarak adlandırılan seratonin bulunması nedeni ile toplantı öncelerinde tüketilebilinir.

C vitamini vücudumuzun dinç kalması ve beynin çalışması için vazgeçilmez bir besin öğesidir. Bu sebeple mevsimine uygun olarak, koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal, kavun, yeşilbiber, domates gibi C vitamininden zengin besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

KAHVEYE DİKKAT!

Sabahları kahve tüketmek artık bir alışkanlık haline gelmeye başladı. 1 fincandan fazla tüketmemeye özen gösterilmelidir. Çünkü daha fazla kahve tüketimi kalp atım ritminde dengesizlik sağlayabilir. Kola ise sabah kahvaltıda kesinlikle tüketilmemelidir.

BEYNİN DAHA İYİ ÇALIŞMASI İÇİN SPOR ŞART

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, haftada 3-4 gün fiziksel aktivite yapmak gerekmektedir. Fiziksel aktivite beyne oksijen gitmesini arttırarak beynin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Beynimizin istenildiği gibi çalışmasını sağlamak için besin çeşitliliğini sağlamak çok önemlidir. Özellikle ana öğünlerde et, süt, tahıl, sebze-meyve grubundan besin bulundurmak dengeli beslenmek için çok önemlidir. Çünkü beynimizin ve vücudumuzun istenilen performansta çalışmasını sağlamak protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve su alımının yeterli olması gerekmektedir.”

TRT Haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme