İşte Yeni Sigara Paketleri

Bilimsel Çalışmalar
Sigara reklamlarını yasaklayıp, yüzde 25 vergi zammı yapan Avustralya hükümeti, paketlerin de tek renk olmasına ve marka logolarının kaldırılmasına karar verdi. 2012 yılında uygulamaya girmesi hedefle...
EMOJİLE

Sigara reklamlarını yasaklayıp, yüzde 25 vergi zammı yapan Avustralya hükümeti, paketlerin de tek renk olmasına ve marka logolarının kaldırılmasına karar verdi. 2012 yılında uygulamaya girmesi hedeflenen yeni kurallar çerçevesinde, sigara üreticileri farklı renklerde paketler çıkaramayacak.

Ayrıca paketin üzerinde logo olamayacak, sigaranın markası ise sadece çok küçük bir ibare olarak yer alabilecek. Bunun yerine paketlerin üzerinde kanserli organların, sigaradan dolayı hastalanmış çocukların fotoğrafları konulacak.

Ayrıca sigara paketleri çocukları ya da gençleri özendirecek şekilde rengarenk değil, zeytin yeşili renginde olacak. Araştırmalara göre, zeytin yeşili içiciler tarafından en az çekici bulunan renk. Yeni düzenlemeye uymayan firma ürününü satamayacak. Bu yeni ‘yasak paketi’ ise tütün firmalarını kızdırdı. Firmalar, yasal bir ürün sattıklarını ve önerilerin uluslararası patent kanunlarını ihlal ettiğini söyledi. Sigara şirketleri yeni düzenlemeyi dava edeceklerini açıkladı.

Haber365

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme