İşte cildiniz için faydalı tarifler

Bilimsel Çalışmalar
Yaz mevsimi cildin yüksek sıcaklık ve güçlü güneş ışınlarına maruz kaldığı, ter ve nemle mücadele ettiği bir dönem. Sık banyo yapma gerekliliği, deniz ve havuz cilt bakımına daha çok özen gösterilmesi...
EMOJİLE

Yaz mevsimi cildin yüksek sıcaklık ve güçlü güneş ışınlarına maruz kaldığı, ter ve nemle mücadele ettiği bir dönem. Sık banyo yapma gerekliliği, deniz ve havuz cilt bakımına daha çok özen gösterilmesini gerekli kılıyor. İşte sizler için hem mevsimi dolayısıyla kolayca bulabileceğiniz hem de bütçenizi zorlamadan evde kendinizin yapabileceği doğal maske tarifleri…

Yağlı Ciltler İçin Çilek Maskesi

İki üç adet çileği plastik çatal yardımı ile ezin. Metal kullanmamaya özen gösterin. 1 yumurtanın beyazı ve iki tatlı kaşığı bal ile karıştırıp cildinize sürün. Yirmi dakika sonra cildinizi durulayıp yumuşak bir havlu ile kurulayın. Çilek maskesinin, aynı zamanda yüzdeki kırışıklıkların kaybolmasını sağlamakta da etkin yararı vardır.

Yine Yağlı Ciltler İçin Şeftali Maskesi

Kabukları soyulmuş yarım şeftaliyi 2 çay kaşığı bal ve 1 adet C vitamini kapsülünü karıştırıp cildinize sürün. 15 -20 dakika bekletip cildinizi durulayın.

Sıkı Bir Cilt İçin Elma Maskesi

Bir adet elmayı rendeleyerek suyunu çıkartın ve süzün. Bu suyun içine iki tatlı kaşığı polen, bir adet E vitamini kapsülü ve 2 çay kaşığı yulaf unu katarak iyice karıştırın. Temizlenmiş cilde uygulayıp 20 dakika bekletin ve cildinizi durulayın.

Temizleyici ve Sıkılaştırıcı Siyah Üzüm Maskesi

4 -5 adet siyah üzümü sıkıp suyunu çıkarın. Bu suyun üzerine bir çay kaşığı badem yağı, 1,5 tatlı kaşığı süt tozu ve yarım yumurta akı katıp kıvam alıncaya kadar topaklanmamasına özen göstererek karıştırın. Cildinize uygulayıp 20 dakika bekletin. Daha sonra cildinizi durulayın.

Nemlendirici Armut Maskesi

Bir adet olgun armudu rendeleyin. İçine 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı süzme kese yoğurdu, 1 çay kaşığı badem yağı koyup karıştırın. Cildinize uygulayıp 20 dakika sonra durulayın. Armut maskesi cildi beslemek ve serinletmek, için ideal bir maskedir.

Leke Giderici Kiraz Maskesi

5 – 6 adet kirazın çekirdeklerini çıkartıp ezin. Kirazları bir tatlı kaşığı susam yağı ve bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp cildinize sürüp yarım saat bekleyin. Kuruyunca işlemi tekrarlayın. Haftada bir kez düzenli uyguladığınızda lekelerinizin giderilmesine çok faydası olacaktır.

Cildi Nemlendiren Kavun Maskesi

Yarım kavunu iyice ezerek içine bir çorba kaşığı süt tozu ile bir tatlı kaşığı bal koyup karıştırın. Yüzünüze sürüp 20 dakika sonra durulayın.

Kırışıklıklar İçin Avokado Maskesi

1 adet olgun avokadoyu dörde bölün ve bir parçasını rendeleyip krem haline getirin. İçine dörtte bir limon suyu, bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı susam yağı koyup karıştırın. Cildinize uygulayıp 20 dakika sonra durulayın.

Yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize bol miktarda sürüp yarım saat bekleyin daha sonra bu bölgeleri ılık su ile yıkayın. Kırışıklıklar ve özellikle kuru ciltler için etkili bir maskedir. Ayrıca avokadoyu lapa halinde de tek başına cildinize kompres yaparak uygulayabilirsiniz. Hem cilt bakımınızı yapmış hem de kırışıklıklarınızın kaybolmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Ahududu Maskesi

Ahududu bol miktarda A vitamini içerdiği için cilde pürüzsüz ve kadife gibi bir görünüm kazandırır. Bir avuç dolusu ahududuyu cam bir kasenin içinde püre haleni gelene kadar ezin. Cildinizi temizledikten sonra ezilmiş ahududuyu cildinize uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra cildinizi yıkayın.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme