Hala Dişçiden Korkuyor Musunuz?

Bilimsel Çalışmalar
Uzmanlar, diş hekimi korkusunun kişinin iç dünyasında oluşturduğu mantık dışı endişeler içerdiğini ifade ederek hastanın yanlış duyumların etkisinde kalmaması gerektiğini söyledi. Günümüzde etkin loka...
EMOJİLE

Uzmanlar, diş hekimi korkusunun kişinin iç dünyasında oluşturduğu mantık dışı endişeler içerdiğini ifade ederek hastanın yanlış duyumların etkisinde kalmaması gerektiğini söyledi.

Günümüzde etkin lokal anestezilerin ve analjeziklerin kullanılmasına rağmen halen birçok hasta diş hekimi korkusu taşıyor.

Bu korkunun bazen kişinin psikolojik durumunu bozucu boyutlara varabildiğini söyleyen uzmanlar, ağrıları dayanılmaz hale gelmesine rağmen diş hekimine gitmeyen ya da gitmek zorunda kaldığında kalp çarpıntısı, mide bulantısı ya da terleme gibi fiziksel reaksiyonlar gösteren kişilere rastlandığını belirtti.

Aslında diş hekiminden korkmanın bir suç ya da ayıplanacak bir durum olmadığını kaydeden Diş Hekimi Serap Aydın, aksine böylesi durumları insanın doğal bir tepkisi olarak değerlendirmek gerektiğini ifade etti.

Diş hekimi fobisini yenmek için işe ‘korku’ ve ‘fobi’ kavramlarını birbirinden ayırarak başlamak gerektiğini söyleyen Aydın, diş hekimi fobisinin korkunun bir üst kademesi olarak.

İha