Bilimsel Çalışmalar

Demir eksiği olanlar nasıl beslenmeli?

Demir eksikliği tedavisinde doğru besinlerin yeterli miktarda seçilmesinin önemi büyüktür. Bazı gıdalar vücutta demir seviyesinin artmasına yardımcı olurken bazı alışkanlıkların da bunun aksine neden olduğu bilinmelidir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık..

Demir eksiği olanlar nasıl beslenmeli?

Demir eksikliği tedavisinde doğru besinlerin yeterli miktarda seçilmesinin önemi büyüktür. Bazı gıdalar vücutta demir seviyesinin artmasına yardımcı olurken bazı alışkanlıkların da bunun aksine neden olduğu bilinmelidir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık tedavisinde tüketilmesi gereken ‘demir deposu besinler’ şunlardır: 

– Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti 

– Yumurta 

– Üzüm ve pekmez 

– Kuru baklagiller 

– Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler 

– Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı) 

– Fındık, fıstık ve susam 

Demir emilimini artırmanın yolları 

– Her öğünde bol limonlu yeşillikler ve bu yeşilliklerden oluşan karışık bir salata, demir emilimi artırmaktadır. 

– Yumurta tüketilirken yanına taze sıkılmış portakal veya greyfurt suyu tercih edilmesi, yumurtadaki demirin daha fazla emiliminisağlamaktadır. 

– Yumurta haşlama yerine kimi zaman menemen gibi pişirilip yeşil, kırmızı biber, domates ve soğanla C vitamini kazandırıldığında, demirin alımını artırılmış olur. 

– Ispanak yanına yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalmaktadır. Ispanağın yumurta ile pişirilmesi ise biyo yararlılığını artırır. 

– Kurubaklagil ve tahıllı yemekler, yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde, tahıl ve baklagillerin içindeki demir daha fazla emilir. Ayrıca bu besinler kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır. 

– Demir eksikliği ileri boyutta olan kişiler, süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil, ara öğünlerde tüketmelidir. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır. 

– Kahvaltılarda 1- 2 tatlı kaşığı kadar pekmez günlük demir ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır. Özellikle keçiboynuzu pekmezi demir yüksek demir içerir. 

– Ara öğünlerde, kuru meyvelerden kayısı, dut ve kuru üzüm, günlük demir alımına katkıda bulunur. 

Çay kahve tüketimine dikkat! 

Çay ve kahveyi ara öğünlerde tüketmek gerekir. Özellikle çayda bulunan fitat ve tanenlerin demir emilimini azaltmamaları için, çayı açık ve limon sıkarak içmekte yarar vardır.

Akşam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL