Böbrek Taşına Neştersiz Çözüm

Bilimsel Çalışmalar
Türk araştırmacıların dünyada ilk olarak geliştirdiği ve böbrek taşlarını lazerle uzaktan kırabilen robot, ABD Üroloji Kongresi’nde Amerikalı doktorların beğenisini topladı. Üroloji Uzmanı Prof....
EMOJİLE

Türk araştırmacıların dünyada ilk olarak geliştirdiği ve böbrek taşlarını lazerle uzaktan kırabilen robot, ABD Üroloji Kongresi’nde Amerikalı doktorların beğenisini topladı.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Remzi Sağlam ve ekibi ABD’de katıldıkları Ürnoloji Kongresi’nde vücutta kesik oluşturmadan böbrek taşlarının lazerle kırılması için geliştirdikleri ve "dünyada ilk olma" niteliği taşıdığını belirttikleri robotu tanıttı. ABD’li üroloji uzmanlarından yoğun ilgi gören yeni cihaz, kongreye de damgasını vurdu. ELMED firması olarak mühendisleriyle böbrek taşlarının kırılması konusunda yeni cihazlar geliştirmeye çalıştıklarını söyleyen Sağlam "Böbrek içini hiç kesmeden ve delmeden işlev gören aletlerle böbrek taşlarını lazerle kırabiliyoruz. Dünyada ilk defa geliştirdiğimiz bu robotlar bir kaç ay önce Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen kongrede de en iyi çalışma seçilmişti" dedi.

"RADYASYONDAN KORUYOR"
Yeni cihazı, diğer tüm cihazlardan ayıran "farkılıklar" konusunda bilgi veren Sağlam "Bugüne kadar bu ‘Fleksibil Üreteroskopi’ dediğimiz cihaz, elle kullanılıyordu, doktor yoruluyor, radyasyon alıyor, aletler çabuk bozulabiliyordu. Halbuki yeni geliştirdiğimiz teknikle bu cihazı robota bağlayarak uzaktan kullanıyoruz, doktor yorulmuyor, oturarak ameliyat yapıyor. Cihaz da daha hassas bir şekilde kullanılabiliyor, daha büyük taşlar tedavi edilebiliyor. Böylece hastalar vücutlarına delik açılmadan taşlarından kurtulmuş oluyorlar." diye konuştu. Avrupalı ve ABD’li doktorların yeni buluştan "çok heyecan duyduklarını" ifade eden Sağlam "Kongrede yoğun ilgi gördük. Diğer kongrelerden de davet aldık. Dünyaca ünlü doktorlar kendi kliniklerine bu robotun bir an önce kurulmasını istediler" dedi.

PİYASAYA ÇIKMADAN SİPARİŞ
Henüz piyasaya çıkarmadan, şu aşamada sadece Ankara’daki hastanelerde hastalara uygulanan cihazın denemeleri olumlu sonuçlar verdi. Geliştirilmesine Türk uzmanlar tarafından devam edilen böbrek taşı kırma robotunun 6 ay içerisinde ABD ve Avrupa ülkelerinde satışa sunulacağı belirtildi. ABD’de 20 hastane şimdiden cihaz için sipariş verdi. Sağlam, "Yakında ABD’de bir üniversitesiyle işbirliğine giderek cihazlarımızın burada üretilmesine imkan sağlayacağız" diye konuştu.,

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme