Besin Alerjiniz Mi Var?

Bilimsel Çalışmalar
Yılmaz, pipetleri, bardağı, çatal, kaşık, bıçak gibi yeme araçlarının başkalarıyla paylaşılmaması ve ürün içerikleri sürekli değiştiği için etiketlerin iyi okunması gerektiğini belirtti. Besinlerin iç...
EMOJİLE

Yılmaz, pipetleri, bardağı, çatal, kaşık, bıçak gibi yeme araçlarının başkalarıyla paylaşılmaması ve ürün içerikleri sürekli değiştiği için etiketlerin iyi okunması gerektiğini belirtti.

Besinlerin içinde bulunan gıdalar alerjen olmasa da beklemeye bağlı olarak çoğalan bakteri, mikrop ve mantarlar da alerjik etki gösteriyor. Olumsuz şartlarda saklanan besinlerde oluşan toksinler savunma sistemini etkiliyor. Bekleyen kabuklu deniz ürünlerinde dinoflagellat toksini, çimlenmiş, yeşillenmiş patateste bulunan solanin, bazı baklagil ve tahıllarda oluşan toksit glikazitler ve bazı katkı maddeleri alerjik etki gösteriyor.

Ciddi derecede gıda alerjisi geçiren hastalarda, yiyecek alındıktan birkaç dakika içinde vücudu etkileyebileceğine dikkat çeken diyetisyen Habip Aylak, "Hayati tehlikesi olan alerjen anafilaksi durumlarında kurdeşenin hızla yayılmasıyla yüzde, dilde ve boğazda şişme, nefes almada zorluk, kusma, bilinç kaybı belirtileri görülür." diyor.

En sık görülen gıda alerjenleri: İnek sütü, tavuk yumurtası, balık, baklagiller, kabuklu yemişler, soya fasulyesi, buğday, fıstık.

Alerjen etki yapan katkı maddeleri: Aspartam (tatlandırıcı), BHA, BHT (antioksidan), tartazin (renklendirici), MSG (lezzet artırıcı), nitrit ve nitratlar (koruyucu), parabenler (koruyucu), sülfitler (koruyucu).

haber 365

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme