Bayramda et ve şeker tüketimine dikkat

Bilimsel Çalışmalar
Uzmanlar, kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları risk altında olduğunu belirterek, yağlı yemekten kaçınmaları ve bol salata tüketmelerini öneriyor. Endokr...
EMOJİLE

Uzmanlar, kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları risk altında olduğunu belirterek, yağlı yemekten kaçınmaları ve bol salata tüketmelerini öneriyor.

Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Deniz Gökalp, bayramda sıkça tüketilen şeker, çikolata, baklava ve mide asidini artıran yağlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini söyledi. Gökalp, aşırı tüketimin midede şişkinlik, hazımsızlık, bulantı gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra tansiyon ve kan şekeri yüksekliği gibi diğer rahatsızlıkları da beraberinde getirdiğini söyledi. Memorıal Dicle Hastanesi Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Deniz Gökalp, vatandaşların kendilerine sunulan her türlü yiyecekleri tüketmemelerini gerektiğini belirtti. Vatandaşlar bol miktarda yemek, şeker ve ya da tatlı ürünlerini tükettiğinde metebolik fonksiyonlarının bozulacağı dile getiren Gökalp, metebolik dengelerinin bozulabileceğini belirtti.

Doç. Dr. Gökalp, hafif bir kahvaltıyla güne başlanılması tavsiyesinde bulunarak, yağlı yemeklerden kaçınmanın ve bol salata ve yoğurt gibi yardımcı yemeklerin sağlık açısından önemli olacağını söyledi.

Kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastalarının da ilaçlarını aksatmamalarını gerektiğini anlatan Dr. Gökalp, “Bayramdan sonra şeker hastalarının kan şeker değerlerinin yüksek olduğunu görüyoruz. Göz, böbrek, kalp ve şeker hastalığının neden olduğu diğer organlarının hasarlarını artırabileceğini göz önünde bulundurmalıdır.’ ifadelerini kullandı.

Haber7.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme