Alerji Sezonu Açıldı!

Bilimsel Çalışmalar
Doktor Fikret Mani, bu aylarda başlayan ve saman nezlesi olarak bilinen bahar alerjisinin sanayi toplumlarında daha sık görüldüğünü söyledi. Doktor Mani, baharın gelmesiyle birlikte havadaki çiçek toz...
EMOJİLE

Doktor Fikret Mani, bu aylarda başlayan ve saman nezlesi olarak bilinen bahar alerjisinin sanayi toplumlarında daha sık görüldüğünü söyledi.
Doktor Mani, baharın gelmesiyle birlikte havadaki çiçek tozlarının neden olduğu saman nezlesinin etkilerinin tıbbi önlemlerle büyük oranda azaltılabileceğini ifade etti. Dr.Fikret Mani, bahar alerjisinin nedeni, tedavisi ve korunma yöntemlerini anlattı.

Bahar Alerjisi Nedir?
Dr. Mani’nin verdiği bilgiye göre, alerjik reaksiyon polenlerin mukozalara, gözlere ve genizlerine yapışmasıyla başlıyor. İnsan vücudu çiçek tozlarına göz yaşarması, kızarıklık, hapşırma, burunda kaşıntı, deride beliren isilik veya benzer şekillerde reaksiyon gösteriyor.

Genizde meydana gelen şişme ile hastalar nefes almakta zorlanabiliyor. Alerji aslında sağlık için hiçbir tehlikesi olmayan bazı maddelere karşı bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyonu…

Çiçek tozları yani polenler ile küf ve ev tozlarındaki milbe denilen parazitlerin dışkılarına alerjenler deniyor.

Fakat vücudu hasta yapan bu alerjenler değil bağışıklık sisteminin bunlara karşı gösterdiği yanlış reaksiyonlar. Alerjik bir durumda vücut alerjen maddeye karşı savunma maddeleri üretiyor. Fakat bunun için kişinin alerjiye maruz kalmadan önce, alerjen madde ile temas etmiş olması şartı var.

Alerjen madde ile her yeni temas, bağışıklık sisteminin savunma reaksiyonunu daha çok artırdığı için alerji de daha şiddetli ortaya çıkıyor.

Bahar Alerjisi Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?
Çeşitli testler sonucunda bunu öğrenmeniz mümkün. Deri veya kan testi sıklıkla kullanılan yöntemler.

Tedavisi Mümkün mü?
Alerjinin kontrol altına alınması mümkün. Alerji olduğunuz maddelerden uzak durmanın yanı sıra çeşitli ilaçlarla şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Öte yandan Hyposensibliesirung yani "Bağışıklık Terapisi" adı verilen yöntemle vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Doktorlar tarafından uygulanan bu yöntemle alerji olduğunuz madde ufak dozlarda vücuda iğne yoluyla verilerek alerjen maddelere karşı vücudunuzun direnci arttırılıyor.

Son dönemlerde yardımcı tedavi olarak akupunktur yöntemine de başvuruluyor.

Çiçek Tozlarından Nasıl Korunabilirsiniz?
Doktor Fikret Mani korunma yöntemini ise şöyle sıralıyor:
"Saman nezlesi olanların ağaçlı alanlardan uzak durmasında fayda var. Dışarı çıktıklarında ise burundan nefes almaları daha iyi olacaktır. Çünkü burun çiçek tozlarını kısmen filtre ederek vücuda girmesini engeller. Yine dışarıdan geldikten sonra ellerini, yüzlerini, kafalarını yıkamalıdırlar. Ayrıca elbiselerini değiştirmeliler. Polenlerin çoğu sabahları ve öğlen saatlerinde havada oluyor. Bu nedenle ev ve işyerinizin camlarını öğleden sonraya kadar kapalı tutun. Yürüyüş veya sporu öğleden sonra yapmaya özen gösterin. Gündüz kullandığınız giysileri kesinlikle yatak odanızda bırakmayın. Yıkadığınız giysilerinizi de açık havada kurutmayın. Evinizi temizlerken ve toz alırken mutlaka toz tutucu veya nemli bir bez kullanın. Böylelikle polen ve tozun havaya karışmasını ve sizi rahatsız etmesini engellersiniz. Otomobil kullanırken camları ve havalandırmayı kapalı tutun. Polenlere karşı bir filtre taktırmak tavsiye edilir. Sigara içmeyin. Sigara dumanı alerjik rahatsızlıkları artırır. Saman nezlesinde polenlerin uçuş zamanlarına dikkat edilmeli. Evinizi polenlerin az uçuştuğu zamanlarda havalandırın. Toz parçacıkları, kumaşları sevdiği için yatak örtüleri gibi evinizdeki bütün kumaşların sık yıkanabilir özellikte olmasına dikkat edin. Temizlik yaparken mutlaka toz maskesi kullanın. Tüylü hayvanlardan uzak durun; çünkü onların tüyleri polenleri ve tozu çok kolay çeker."

TRT