Akdağ’dan “Organ Bağışı” Çağrısı

Bilimsel Çalışmalar
Sağlık Bakanı Akdağ, organ bağışı çağrısında bulunarak, ”Bir can kurtarmış oluyorsunuz ya da bir insanı hayat boyu diyaliz makinesine bağlı olmaktan kurtarıyorsunuz” dedi. Sağlık Bakanı Re...
EMOJİLE

Sağlık Bakanı Akdağ, organ bağışı çağrısında bulunarak, ”Bir can kurtarmış oluyorsunuz ya da bir insanı hayat boyu diyaliz makinesine bağlı olmaktan kurtarıyorsunuz” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlık-Sen’in Kızılcahamam’da düzenlediği teşkilat toplantısına katıldı, ülke genelinde sağlık çalışanlarınca başlatılacak organ bağışı kampanyasının açılışını gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Akdağ, sağlık alanındaki gelişmelere değinerek, dönüşüm sürecinde önlerine taş koymaya çalışanlarla da mücadele ettiklerini söyledi.

Kamu hastane birlikleri kurulmasıyla çalışanların sözleşmeli hale geleceği iddialarını da yalanlayan Akdağ, ”Sağlık çalışanlarının sözleşmeli hale getirilmesi gibi bir niyetimiz yok” dedi.

Organ Bağışı

Sağlık Bakanı Akdağ, daha sonra Sağlık-Sen’in ülke genelindeki sağlık çalışanlarına yönelik organ bağışı kampanyasını başlattı.

Kendisinin de 8-9 yıl önce organlarını bağışladığını belirten Akdağ, organ bağışı konusunda duyarlılığın artırılması gerektiğini söyledi.

Akdağ, yoğun bakım ve organ nakli koordinatörlüğü gibi konularda ülkenin olanaklarının güçlendiğini, ancak organ bağışının yetersiz olduğunu söyledi.

Ambulans helikopter ve uçaklarla hem hasta hem de organların taşınabildiğini, organ nakli merkezleri ve hekimlerin işinin ehli olduğunu dile getiren Akdağ, ”Geriye ne kalıyor? Beyin ölümü gerçekleşenlerin organlarının bağışlanması. Bütün vatandaşlarımızı organ bağışına davet ediyorum. Bir can kurtarmış oluyorsunuz ya da bir insanı hayat boyu diyaliz makinesine bağlı olmaktan kurtarıyorsunuz” dedi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş de kampanyayı sağlık çalışanlarının kamuoyu nezdindeki saygınlığının artırılması ve organ bağışı konusunda duyarlılığın güçlendirilmesi amacıyla düzenlediklerini belirterek, organ bağışı yaptı. Memiş, bağış kartını Sağlık Bakanı Akdağ’dan aldı.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme