AIDS’le Mücadelede Yeni Adım

Bilimsel Çalışmalar
Amerika Birleşik Devletleri’nde Uzmanlar Grubu’ndan ilk defa AIDS virüsünün bulaşmasını engelleyen bir ilâca onay geldi. Çeşitli ülkelerde 3 yıl süren klinik araştırmalar ilâcı...
EMOJİLE

Amerika Birleşik Devletleri’nde Uzmanlar Grubu’ndan ilk defa AIDS virüsünün bulaşmasını engelleyen bir ilâca onay geldi.

Çeşitli ülkelerde 3 yıl süren klinik araştırmalar ilâcın AIDS’e yol açan HIV virüsünün enfeksiyon riskini yüzde 43 azalttığını gösteriyor.

HIV virüsü bulaşmadan önce koruma yöntemi uygulanabileceğinin somut kanıtı olarak gösterilen ilâcın bugüne kadar üretilen en etkili AIDS ilacı olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar Grubu’nun tavsiyelerine genellikle kulak veren Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin gelecek ay ilâca onay vermesi bekleniyor.

AIDS’le mücadelede oldukça önemli bir adım olarak nitelendirilen ilâca güvenip riskli davranışları sürdürülmesi ve virüsün dayanıklı bir türünün gelişmesi gibi kaygılar dile getiriliyor.

Dünyada 34 milyon insan AIDS hastası, ancak yaklaşık yarısının hasta olduğunu bilmediği belirtiliyor.

Her yıl ortalama 1 milyon 800 bin kişi AIDS’e bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor

Ancak tedavi imkânlarına erişimin artmasıyla birlikte AIDS’le bağlantılı sebeplerden ölen insan sayısında azalma gözleniyor.

Artış hızı kesilse de yayılma pek çok bölgede devam ediyor.

TRT Türk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme