Gazetem olsa anneme yazdırmam

Röportaj
Mehmet Ali Ilıcak, annesi Nazlı Ilıcak’ın cemaat taraftarlığını ‘Körü körüne savunuyor” sözleriyle yorumladı ve ekledi: “Benim gazetemde yazıyor olsa restleşirdim. Kesin yazıla...
EMOJİLE

Mehmet Ali Ilıcak, annesi Nazlı Ilıcak’ın cemaat taraftarlığını ‘Körü körüne savunuyor” sözleriyle yorumladı ve ekledi: “Benim gazetemde yazıyor olsa restleşirdim. Kesin yazılarını keserdim”

İşte İnternethaber.com’da yer alan o röportaj:

17-25 ARALIK İÇİN ILICAK NE DEDİ?

Ben annem gibi düşünmüyorum. 17-25 Aralık operasyonunun birkaç polisin işi olduğuna inanmıyorum, bunun bir koordinasyonun neticesinde bu kadar olayların olduğuna inanıyorum. Türkiye gibi bir memlekette sen Başbakan’ın oğlunu takip edeceksin, bakanları takip edeceksin ve bunu kimse bilmeyecek! Yuh derim başka da bir şey demem. Bu demek ki bir koordinasyonun eseri. Burada sadece Cemaat faktörü de doğru değil, sadece Gülen Cemaati’nin koordinasyonu değil. Bu 11 Eylül’ü El Kaide yaptı demek kadar safiyene olur. Ben sadece Cemaat’in bunu A’dan Z’ye koordine ettiğine inanmıyorum. Uzaydan bile her şeyden dinleniyor. Bazı insanlar kullanılmış ama bütün bu işin koodinasyonunun Cemaat’e ait olduğunu inanmıyorum, ‘üst akıl’ var.

– Nazlı Ilıcak’ın yazılarını okumuyor musunuz?

Her gün strese gireceğime okumuyorum. Annemle ben çok fırtınalı dönemler yaşadım, çok büyük kavgalarımız oldu, Tansu Hanım, Özal Bey zamanı… Annemle Turgut Bey’in problemleri hep bana yansırdı. Annem Akşam’da yazı yazardı, her gün sayfaya girmeden önce ben okuturdum, uymayanları çıkartırdım. Sonra “Akşam’da Sansürlenen Yazılarım” diye kitap yaptı. Ama o zamanlar gençtim, 20’li yaşlardaydım şu an 45 yaşındayım. Sonra pişman oldum, anne çok kıymetli bir varlık. 27 kere hatim indirdim, her gece Kuran okurum ben. Kuran’da annenin ne yüce bir varlık olduğu anlatılıyor. Çocuğum olduktan sonra ve annemin bana olan sevgisini hissedince hiçbir zaman annemle çatışma ortamına giremem. Ama bu fikren aynı yolun yolcusuyuz anlamına gelmiyor. Biz annemle ilk defa fikir olarak AK Parti’de bütünleştik. Annem Erbakan’a yakınken ben desteklemezdim rahmetliyi. Ben anneme her zaman şunu söylüyorum, annem bir şeye “Ya herro ya merro” diyor.

“ALİ FUAT YILMAZER’LE BİR KERE KONUŞTUM”

Ben hep biraz daha hadiselere geniş bakmasını söylüyorum. Ben polis şefleri iyidir ya da kötüdür demiyorum, tanımam hiçbirini. Ali Fuat Yılmazer’le hayatımda bir kere konuştum. Biri beni devamlı rahatsız ediyordu, anneme söylemiştim. O da Ali Fuat Bey’in adını verdi, bir kere bunun için konuştum sadece. Eksik olmasın o da yardımcı olmuştu. Ne bunlar kötüdür derim, ne de bunların söylediği her şey doğrudur derim.

“CEMAAT HİÇBİR ŞEY YAPMADI DEMİYORUM”

– Bunlar ne kötüdür derim derken biraz sanki durumu idare ediyormuşsunuz gibi. Sayfa sayfa mahkeme kararı olmaksızın yapılan dinlemeler yayımlandı…

Ben hiçbir şey yapmadılar demiyorum. 5 sene sonra mahcup olacağım bir şey söylemek istemiyorum. Biz çok gördük böyle dendi, öyle dendi. 6 yıl geri gidip, Ergenekon ve Balyoz’u konuşalım. Öyle denmişti böyle çıktı. Türkiye bu. Bilmiyorum, ben ne hakimim ne savcı, ne polis şefiyim ne de siyasetçi.

“ANNEM KÖRÜ KÖRÜNE İNANIYOR”

– Nazlı Ilıcak’ın yaptığı yayınlardan dolayı çok tepki oldu…

Doğru bulmuyorum. Benim neye inandığım, baktığım önemli. Mesela Mesut Yılmaz beni çağırdığında, “Şu koltukta az önce Dinç Bilgin oturuyordu, şimdi sen geldin” dediğinde,”Ben Tansu Çiller’in aleyhine yazmam ama sizi desteklerim” dedim. Ben hiçbir zaman inandığım şeyin dışında bir şey konuşmam. Anneme cemaatçi diyorlarsa, kat’iyyen değil. Ama annemin duygusal bir yapısı var, bir şeye inandı mı, körü körüne.

“ANNEM ÖNCE ERDOĞAN’A KÖRÜ KÖRÜNE İNANDI, ŞİMDİ DE CEMAAT’E”

– Anneniz körü körüne mi gidiyor?

Başka bir şeye izin vermediğine göre.

– Anneniz, dediğiniz gibi bir yapının içine girmiş, körü körüne bir mücadele veriyor.

Ama inandığı o, nasıl bir dönem Tayyip Erdoğan’a körü körüne diyelim, inanıyordu, önceden nasıl Demirel’ciydi, annem böyle.

“ANNEM CEMAAT’E FANATİKÇE SAHİP ÇIKIYOR”

– Bugüne kadar demokrasi mücadelesi vermişti. Bu seferki çok daha farklı. Nazlı Ilıcak’ın Tayyip Erdoğan’a milletvekili yapılmamasından dolayı bir öfke duyduğundan bahsediliyor…

Kat’iyyen böyle bir şey yok. Annem Cemaat’e onlardan çok daha fazla, fanatikçe sahip çıkıyor. Ama bunun milletvekilliğiyle alakası yok. Annem seçimden sonra Tayyip Bey’le çok görüştü. Bu dediğiniz milletvekilliği olayı tam Ergenekon başlamadan önceydi. İyi ki de milletvekili olmamış, annem milletvekili olsaydı benim hayatım kaymıştı. Bana adım attırmazdı. Tayyip Bey anneme her zaman saygısını göstermiştir.

“ANNEM CHP’DEN ADAY OLURSA OY VERMEM”

-Medyada yeni bir iddia ortaya atıldı, Nazlı Ilıcak CHP’den milletvekili adayı olacak diye.

Hiç zannetmiyorum. Olmaz, yapamaz, annem CHP’ye gitmez, yaparsa çok ayıp olur. Kendi düşüncesine ayıp etmiş olur. Sol bir partiden sanmıyorum. Annem olsa bile ben oy veremem.

“ANNEM HDP’YE OY VERMİŞ OLABİLİR”

– Nazlı Ilıcak son seçimde kime oy verdi?

AK Parti’ye vermediği ortada.

– Karşı tarafta olan parti belli, HDP’ye vermeyeceğine göre…

HDP’ye de oy verebilir.

ANNEM BİLE YAZSA BEN KİTAP OKUMAM”

– Nazlı Ilıcak’ın ‘The Cemaat’ kitabını okudunuz mu?

Ben hiç kitap okumam, ben sadece bir kitabı okudum, o da babamın hayatıydı. Annem bile yazsa kitap okumam, vaktim yok.

“ANNEM TARAF ÇÜNKÜ…”

– Annenizin bu kavgada taraf olmasınnı nedeni sizce ne? Çok ciddi sebebi olması gerekir, okuyan yazan biri…

Annemin saf bir tarafı var. Annem zor, akrep burcu. Ben, “Anne artık 70 yaşındasın torunun var, artık bu kadar kavga dövüşü ben bile yapamam. Durul, dingileş, ortadan yaz” diyorum ama yapmıyor, genleri böyle. Ama körü körüne. Psikolojik de olabilir. Muhakeme yaptığına inanmıyorum.

“NAZLI ILICAK’A YAZDIRMAZDIM”

– Restleştiniz mi?

Benim gazetemde yazıyor olsa restleşirdim. Kesin yazılarını keserdim. Akşam dönemindeki gibi olurdu, 5 giderdi, 2 girerdi. Ama iyi ki gazetem yok da kavga etmiyorum.

– İlk defa Nazlı Ilıcak’ın politik görüşünün olmadığını gördüm. Ailecek tanıdığı insanları ezip geçtiğini gördüm…

Rasim’le Nagehan benim arkadaşım, annemin CNN Türk’teki programı bitsin diye Rasim’le beraber uğraştım diyebilirim. Ölecektim! 17 Aralık sonrası ilk programlarında benim Rasim’le yaptığım telefon konuşmaları, program bitimi Nagehan’la yaptığım konuşmalar… Bitsin artık diyorum, geceleri uykum kaçıyordu. Anneme yapma diyordum. Kadına öksürüyorum desem uçarak gelir, bak çok enteresan. Anne yazma öleceğim derim, mümkün değil dinlemez. Böyle bir tip.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme