Çocuklar oyuncak bağışı ile gülecek

Röportaj
Gençlere yönelik faaliyet gösteren derneklerin oluşturduğu Genç İnisiyatif “unutulan çocukları” tekrardan hatırlamak ve onları bir nebze olsun mutlu etmek adına oluşturduğu oyunc...
EMOJİLE

Gençlere yönelik faaliyet gösteren derneklerin oluşturduğu Genç İnisiyatif “unutulan çocukları” tekrardan hatırlamak ve onları bir nebze olsun mutlu etmek adına oluşturduğu oyuncak toplama kampanyası gördüğü büyük ilgi ile birlikte devam ediyor. “Senin oyuncağın onun mutluluğu” sloganıyla yola çıkılan kampanya kapsamında toplanan oyuncaklar Doğu bölgelerine ve Türkiye’de bulunan Suriyeli mülteci kamplarına ulaştırılacak proje ile hem Batı’dan Doğu’ya bir gönül köprüsü oluşturmak hem de gençlerde bir farkındalık oluşturmak amaçlanıyor. 

SON KATILIM TARİHİ 5 MAYIS

Başlangıçta küçük bir adım olarak başlayan bir projenin sonrasında geniş kitlelere ulaşmasıyla birlikte projeye son katılım tarihi de 5 Mayıs’a kadar uzatıldı. Kampanya dahilinde İstanbul’un pek çok ilçesinde ve farklı illerde oyuncak toplama merkezleri oluşturuldu. Buralarda toplanan oyuncaklar sterilizasyon işleminden geçirildikten sonra çocukların yüzünü güldürecek. Projenin detaylarını Genç İnisiyatif Sözcüleri İsmail Aşçı ve Gökhan Kuzeci ile konuştuk…

AMAÇ HEM ÇOCUKLARI SEVİNDİRMEK HEM DE FARKINDALIK OLUŞTURMAK

Öncelikle kısaca Genç İnisiyatif olarak siz kimsiniz? Ve sonra da oyuncak toplama kampanyası oluşturma fikri nasıl ortaya çıktı? Bu kampanyayla neyi amaçladınız?

İsmail Aşçı: Biz Genç İnisiyatif olarak 2012 yılında gençlik ile faaliyetlerini sürdüren 11 tane derneğin bir araya gelmesiyle kurulduk. Biz ortaklaşa birlikten güç doğar düşüncesinden yola çıkarak Allah rızası için neler yapabiliriz, nasıl ortak paydada buluşabiliriz ve çevremize de nasıl yararlı olabiliriz diye düşünerek yola çıktık. 23 Nisan arefesinde derneklerle bir araya geldiğimizde evini, yurdunu terk ederek ülkemize sığınmış olan Suriyeli çocuklar ve Doğu Anadolu’da yaşayan çocuklar için ne yapabiliriz diye düşündük. Ümmet olarak onlar da bizim çocuklarımız ve bu çocuklara bir faydamız olsun istedik. Bunun neticesinde böyle bir fikir ortaya çıktı. Oyuncak toplama kampanyası ile Genç İnisiyatif’teki derneklerde faaliyet gösteren gençlerimizde de bir farkındalık oluşturma şansını yakalamış olduk. Kampanyayı oluştururken hep birlikte işe koyulduk, önce sloganımızı belirledik, Twitter için ‘#OyuncağımıPaylaşıyorum’ şeklinde hastag çalışması yaptık böylece ortak akıl ile birlikte oyuncak toplama kampanyasını planladık. Burada bütün derdimiz çocukları sevindirmek, çocukları sevindirirken de derneklerimizdeki gençleri bu işin içine sokarken farkındalık oluşturmak. 

BAZI ÇOCUKLAR 23 NİSAN’I HİÇ DE MUTLU GEÇİRMİYOR

Gökhan Kuzeci: Burada belki şunu da eklemek lazım. Türkiye ciddi bir kalkınma yaşıyor ama halen Doğu halen Batı’ya yaklaşmış değil. Biz de bu kampanyaya başlarken hem Suriyeli mülteci kamplarında hem de Doğu Anadolu’da özellikle kırsal kesimlerde yaşayan çocukların 23 Nisan’ı hiç de eğlenceli bir şekilde geçirmiyor oldukları gerçeğinden yola çıktık. Bu kampanyayı 23 Nisan’ın unutulan çocuklarının bir nebze olsun mutlu olmasına katkıda bulunacak bir kampanya olarak düşündük.

KAMPANYA BEKLEMEDİĞİMİZ KADAR BÜYÜDÜ

Oyuncak toplama kampanyası önce küçük bir adım olarak başladı, sonra büyüdü. Bize biraz bu süreci anlatır mısınız?

Gökhan Kuzeci: Biz 11 STK ile tüm bu süreci konuşurken aslında hepimiz şunu gördük; çocukların biraz halinden anlar bir yaşamımız vardı. Biz bunu konuşurken biraz daha küçük çaplı 11 STK’nın ulaşabileceği kitleler üzerinden yola çıkmıştık ama sonrasında Allah’ın bereketi ve rahmeti bir şekilde tecelli etti; herkes bir fikir söyledi ve bu süreçte yolumuz hiç ummadığımız yerlere düştü. Sonrasını da bu sürecin bizzat içinde olan İsmail Kardeşim anlatsın…

AZİZ BABUŞÇU KAMPANYAYI SAHİPLENDİ VE BİZE YOL GÖSTERDİ

İsmail Aşçı: Biz kampanyaya ilişkin düşüncelerimizi Ak Parti İlçe Başkanı Cemil Yıldız Ağabeyimiz ile paylaştık, o da projeyi çok beğendi ve bu projeden Ak Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu’ya bahsetti. Aziz Babuşçu da bizim bu projemizle ilgili hazırlıklarımızı inceledi, afişlerimize baktı ve sonrasında da çok ciddi anlamda projenin elinden tuttu. Öyle ki saat gece 11 gibi bizim yanımıza geldi ve biz gece 1’e kadar bu proje dahilinde neler yapabiliriz diye konuştuk. En sonunda da bu projenin tanıtım işini kendisinin üstleneceğini söyledi. Bu kampanyanın afişlerini İstanbul’da bulunan 1650 tane billboard’a, 5 tane üst geçide, 1000 tane araç içine, led ekranlara koydurdu. Ak Parti teşkilatını oyuncak toplaması için yönlendirdi. Genç İnsiyatif olarak biz ve Türkiye’nin en büyük STK’sı olarak Ak Parti Teşkilatı da oyuncak toplayarak bize destek verdi. Biz küçük çaplı bir şey beklerken iş çok büyüdü. Kampanyamızın bu kadar çok büyümesinin sebebi Allah’ın yardımıyla Aziz Başkan ile görüşmemiz ve işi bizden çok sahiplenmesi ve yol göstermesidir. 

BU PROJENİN NASIL BİTECEĞİ İLE İLGİLİ BİR ÖNGÖRÜMÜZ YOK

Gökhan Kuzeci: Aziz Babuşçu bu projeyi desteklerken siyasi kimliği kadar, ‘ağabey’ kimliğiyle de olayı sahiplendi. Biz nasıl kendi imkanlarımızla bu işin ucundan tutuyorsak Aziz Ağabeyimiz de bulunduğu makamdan kaynaklanan kendi imkanlarını bir ağabey edasıyla harekete geçirdi. Bu kampanyanın nasıl bu kadar geliştiğiyle ilgili olarak şunu da vurgulamak lazım, aslında bu proje fikri ortaya çıktığı andan itibaren yaşam süreci içerisinde olgunlaşmaya başladı ve hala olgunlaşıyor. Bu projenin nasıl biteceği konusunda da halen bizim bir öngörümüz yok. Çünkü projeyi nereye götürsek hiç ummadığımız bir sahiplenme ile karşılaşıyoruz. 

Son tarih 30 Nisan olarak belirlenmişti sonra süre 5 Mayıs’a kadar uzatıldı. Kampanyaya ilgi nasıl? Şimdiye kadar ne kadar oyuncak toplandı?

Gökhan Kuzeci: Bu kampanya beklediğimizden çok daha fazla büyük bir kitleye yayıldı. Bundan yola çıkarak da bu kitlelerin ne kadar oyuncak biriktirdiği bizde de şu an bir soru işareti ama bu olumlu anlamda bir soru işareti. Her taraftan oyuncakları nereye bırakalım, nasıl yardım edelim diye telefonlar geliyor. Gönüllü kuruluşlar bu projenin nasıl yanında yer alabiliriz diye yardım tekliflerinde bulunuyorlar. Biz ilk önce kampanyaya katılım için son tarihi 30 Nisan olarak belirlemiştik. Sonrasında da ilgi büyüyünce kampanyaya son katılım tarihini 5 Mayıs’a çektik. Tarihin değişmesi sadece çocuklara daha fazla oyuncak gitmesi için yoksa bir plansızlıktan dolayı değil. Çünkü her olayın içerisinde katılan kurum son katılım tarihini biraz daha ötelesek diyor. 5 Mayıs son tarih artık uzatma gibi bir durumumuz yok. Ama bu tarihten sonra oyuncak toplanırsa da elimizdeki oyuncakları ulaştırırız. 

Oyuncaklar kimlere, nasıl ulaştırılacak?

Gökhan Kuzeci: Oyuncakları Türkiye’de bulunan Suriyeli mülteci kamplarına ve Doğu Anadolu’daki illerde bulunan çocuklarımıza ulaştıracağız. Bunu da bir şekilde bu 11 kurumun içerisinde gençlikle alakalı projeler üreten arkadaşlar vasıtasıyla yapacağız. Bu arkadaşlarımızın gerek kurumsal gerekse bireysel anlamda Van, Muş ve Ağrı gibi illerde ve daha önce yapılmış farklı yardım kampanyaları sayesinde mülteci kamplarıyla diyalogları var. Bu oyuncakları da bu ilişkiler üzerinden oralara yönlendirmeyi düşünüyoruz. 

Kampanyaya katılabilmek için oyuncak toplama merkezleri şöyle; 

KARTAL  OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ 

Cevizli Mah. Çifteler Cad. No:31

BEYKOZ OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ 

Rüzgarlıbahçe Mah. Cumhuriyet Cad. No:25

ATAŞEHİR OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ  

Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. Celal Dora Sk.  No:9

SİLİVRİ OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ

Alibey Mah. Aziz Sk. Saral Haseki İşmerkezi. No:1 Kat 3

BAYRAMPAŞA OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ

Bayrampaşa Gençlik Merkezi 

Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi No:70 

FATİH OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ

Araştırma Kültür Vakfı

İskenderpaşa Mah. Yeşiltekke Sok. No:4/1

SULTANGAZİ OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ 

Elden Ele Yardım Merkezi

Uğur Mumcu Mah. N Cad. No:45 

BAĞCILAR OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ 

Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı

Yeni Mah. Dökümcüler Cad. No:8 

EYÜP OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ

Kitap ve Oyuncak Kumbaraları

Eyüp Sultan Meydanı

Eyüp Çocuk Yuvası önü

Alibeyköy Camii Mısır heykeli önü

Göktürk Meydanı

ZEYTİNBURNU OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ

Aile Kadın Destekleme Merkezi

Beştelsiz Mah. Muammer Aksoy Cad. No:30

ÜMRANİYE OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ 

İnkılap Mah. Çaykur Sk. No:5

SANCAKTEPE OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ 

Eyüp Sultan Mah. İpekyolu Cad. No: 12 

MALTEPE OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ 

Altayçeşme Mah. Bağdat Cad. No:77 

TUZLA OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ 

İçmeler Mah. Yılmaz Sk. No:1 

BEYLİKDÜZÜ OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ 

Kızılay Beylikdüzü Şubesi

Gürpınar Mh. Galip Esmer Cd. No: 32

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ 

Yaşam Sevinci Merkezi

İstasyon Mah. İstasyon Cad. TOKİ Konutları No: 54

BAŞAKŞEHİR OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ 

Başak Mah. 4. Etap 2. Kısım Mimar Sinan Cad. Zencefil Sk. No:31 s-67 Villa

AVCILAR OYUNCAK TOPLAMA MERKEZİ 

Gümüşpala Mah. Gümüş Pala cad. No:68

Kampanya hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız!

On5yirmi5