Belediyelerin Ramazan etkinlikleri-2012

Ramazan Etkinlikleri
Gizem Gül’ün haberi Yarın Ramazan ayının ilk günü ve İstanbul’daki belediyeler de Ramazan’a çoktan hazır bile. Günlerdir Ramazan hazırlıkları için durmadan çalışa...
EMOJİLE

Gizem Gül’ün haberi

Yarın Ramazan ayının ilk günü ve İstanbul’daki belediyeler de Ramazan’a çoktan hazır bile. Günlerdir Ramazan hazırlıkları için durmadan çalışan belediyeler, İstanbul’un dört bir yanında gerçekleştirilecek etkinliklerle Ramazan heyecanını bizlere yaşatacak. İşte sizin için derlediğimiz İstanbul’daki Ramazan etkinlikleri…

İşte belediyelerin Ramazan ayı boyunca gerçekleştirecekleri etkinlikler:

1. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayına özel olarak hazırladığı zengin bir programla İstanbul halkına dolu dolu bir Ramazan yaşatacak.

20 Temmuz-18 Ağustos tarihleri arasında Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan “Ramazan İstanbul Etkinlikleri”, Ramazan akşamlarını İstanbul halkı için unutulmaz hatıralara dönüştürecek.

Geleneksel hâle gelen ve Kadir Gecesi’ne kadar her akşam devam edecek olan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, birbirinden değerli 26 yazarı ağırlayacak.

Günde 20 bin kişiye iftar

İBB, bu yıl da Ramazan ayında İstanbul halkını İftar sofralarında buluşturacak.

Her yıl 20 bin kişiye verilen hizmet, bu Ramazan ayında da İstanbul’un farklı meydanlarında kurulan iftar sofralarında devam edecek. İBB, sokaklarda kuracağı iftar sofralarıyla, bölge halkının birbirleriyle dayanışmasını ve beraberliklerini arttırmayı, örf ve adetlerimizi canlı tutmayı; ihtiyaç sahibi aileleri ve gönüllüleri sokak sofralarında bir araya getirerek unutulmaz Ramazan hatıraları bırakmayı amaçlıyor.

İftar programı kapsamında İstanbul’un farklı semtlerinde kurulacak olan iftar sofralarında iftariyelik (hurma, bal, zeytin), et kavurma, pirinç pilavı, ayran ve tatlı ikramı yapılacak.

Organizasyonun bütün ihtiyaçları, İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı Lojistik Destek Merkezi tarafından karşılanacak.

Geleneksel gösteri sanatları şiir dinletileri ve konserler

20 Temmuz-18 Ağustos tarihleri arasında Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan “Ramazan İstanbul Etkinlikleri”, müzik, eğlence, şiir ve konserlerle İstanbul halkıyla buluşuyor.

Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı, 30 gün boyunca iftar öncesi, iftar sonrası ve teravih sonrası Türk Tasavvuf Müziği’nden Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği dinletilerine, sema gösterilerinden mehteran konserlerine, geleneksel gösteri sanatlarından çocuk eğlencelerine kadar çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Ahmet Özhan, Orhan Hakalmaz, Zekai Tunca ve Özdemir Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu sanatçıların konserlerinin yanı sıra şiir dinletileri de Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda İstanbul halkına sunulacak.

İBB, çocukları unutmadı

İBB, Ramazan İstanbul Etkinlikleri çerçevesinde Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda çocuklar için de çok renkli ve çok eğlenceli programlar hazırladı. Çocuklar, animatör sunucunun eğlenceli sunumuyla Ramazan’a özel yarışmalara katılabilecekler, çocuk şarkıları dinleyebilecekler ve neşe dolu saatler geçirecekler.

Geleneksel gösteri sanatlarından Ortaoyunu, Meddah, Karagöz-Hacivat ve kukla gösterileri ile farklı bir heyecanı yaşayacak olan çocuklar, sihirbaz gösterilerini meraklı gözlerle izleyecek, palyaço gösterilerinde kahkahalara boğulacaklar.

Ramazan’a özel olarak hazırlanan etkinlikler, Ramazan boyunca her gün Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda çocuklarla buluşacak.

Asırlık Tatlar ve Sanatlar Fuarı

Açılışı geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapılan, İstanbul’a bambaşka bir zenginlik ve estetik kazandıran Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı da bütün heyecanıyla Ramazan’a hazırlanıyor. Ramazan’a özel bu çarşı, pek çok standıyla daha şimdiden ziyaretçilerini karşılamaya başladı bile.

Sultanahmet Meydanı, Ramazan ayı boyunca, İstanbul’la özdeşleşen firmaların ürünlerini halkın beğenisine sunacakları ve unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımının yapılacağı fuara ev sahipliği yapacak.

Fuarı ziyarete gelen İstanbullular;  Karaköy Güllüoğlu, Mado, Sütiş, Koska Helvacısı, Hacı Bekir Lokumları, Malatya Pazarı, Hamidiye Su, Kanlıca Yoğurdu gibi İstanbul kültürüyle özdeşleşmiş tatların tarihi ve üretimi hakkında bilgi sahibi olacaklar.

Fuarda cam, ebru, çini, tezhip sanatı, halı dokuma, sedef işi, porselen gibi geçmişi çok eskilere dayanan mesleklere ait stantlar da yer alacak. Ziyaretçiler, söz konusu sanatların nasıl icra edildiğini maharetli elleri izleyerek görme imkânına sahip olacaklar.

31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

20 Temmuz – 18 Ağustos / Beyazıt Meydanı

Türkiye Diyanet Vakfı ile İBB Kültür A.Ş. tarafından düzenlenen ve geleneksel hâle gelen 31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, bu yıl da Beyazıt Meydanı’nda ziyaretçileriyle buluşuyor.

28 yıl boyunca İstanbul Sultanahmet Camisi’nin avlusunda düzenlenen fuar, İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi Yürütme Kurulu ile İBB Kültür A.Ş. tarafından iki yıl önce Beyazıt Meydanı’nda düzenlenmeye başlanmıştı. Her yıl büyük bir ilgiyle karşılanan fuara gelen ziyaretçiler, dünyaca ünlü yazarların kitaplarını büyük indirimlerle uygun fiyatlara sahip olma imkânı buluyorlar.

Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın uluslar arası çapta düzenlenmesine yönelik ilk adım bu yıl atıldı. Fuara ilk defa yurt dışından bazı yayıncılar da davet edildi. Fuarda 150 yayınevinin her okuyucu profiline hitap eden kitaplarını bulmak mümkün olacak.

Beyazıt Ramazan Sohbetleri

20 Temmuz – 14 Ağustos 2012

Ramazan’ın ilk günü başlayacak olan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Kadir Gecesi’ne kadar birbirinden değerli 26 yazarın katılımı ile yapılacak. Türkiye Diyanet Vakfı ve ESKADER işbirliği ile gerçekleştirilen ve geçen yıl büyük ilgi gören etkinlik, bu yıl da Kitap Ve Kültür Fuarı’nın vazgeçilmez bir parçası olacak.

Her gün 18.00-19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nin programı şöyle:

20 Temmuz Cuma: Can Alpgüvenç

21 Temmuz Cumartesi: Dursun Gürlek

22 Temmuz Pazar: Bestami Yazgan

23 Temmuz Pazartesi: Üstün İnanç

24 Temmuz Salı: Nevzat Bayhan

25 Temmuz Çarşamba: Prof. Dr. Nazif Gürdoğan

26 Temmuz Perşembe: Mehmet Cemal Çiftçigüzeli

27 Temmuz Cuma: Ali Hakkoymaz

28 Temmuz Cumartesi: Beşir Ayvazoğlu

29 Temmuz Pazar: Yavuz Bahadıroğlu

30 Temmuz Pazartesi: Ümit Şimşek

31 Temmuz Salı: Yusuf Dursun

01 Ağustos Çarşamba: Yıldız Ramazanoğlu

02 Ağustos Perşembe: Mustafa Armağan

03 Ağustos Cuma: Sadık Yalsızuçanlar

04 Ağustos Cumartesi: Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu

05 Ağustos Pazar: İsmail Bilgin

06 Ağustos Pazartesi: Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar

07 Ağustos Salı: Recep Arslan

08 Ağustos Çarşamba: Ali Erkan Kavaklı

09 Ağustos Perşembe: Dr. Mehmed Niyazi Özdemir

10 Ağustos Cuma: Sibel Eraslan

11 Ağustos Cumartesi: Prof. Dr. Ahmet Turan Alkan

12 Ağustos Pazar: Vehbi Vakkasoğlu

13 Ağustos Pazartesi: Doç. Dr. Rahmi Yaran

14 Ağustos Salı: Mehmet Nuri Yardım

İftarlar İBB Sosyal Tesisler’de bir başka güzel

İstanbul’un eşsiz manzarası eşliğinde nezih, ferah ve sıcak bir aile ortamında hizmet veren Sosyal Tesisler, Ramazan ayına özel iftar menüleriyle misafirlerini ağırlamayı bekliyor. İstanbullulara daha hesaplı fiyatlarla hizmet etmeyi ilke edinen Sosyal Tesisler’de Ramazan ayı boyunca iftar sofralarını renklendiren geleneksel tatlar sunuluyor.

Avrupa ve Anadolu yakasının en güzel 15 farklı noktasında hizmet sunan Sosyal Tesisler’de, Ramazan ayına özel menü seçenekleriyle iftar sofraları şenleniyor. Her gün değişen menü seçeneklerinde Osmanlı-Türk mutfağının geleneksel lezzetleri konuklara özel hazırlanıyor.

Set menü olarak kişi başı fiyatı geçen sene olduğu gibi 30 TL’den sunulan iftar yemeği seçeneklerinde zengin iftariye tabağı, çorba, ara sıcak, kırmızı et yemeği, salata, tatlı ve içecek bulunuyor. Ramazan ayı boyunca Sosyal Tesisler ekibi tarafından özenle hazırlanan iftar sofraları, birinci sınıf servis ve hizmet kalitesiyle Türk mutfağının en seçkin lezzetlerini uygun fiyatlarla sunuyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

2. BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ KOMŞULUK İFTARLARINA DEVAM EDİYOR

Bayrampaşa Belediyesi, kaybolmaya yüz tutan akrabalık, arkadaşlık ve komşuluk değerlerini tekrar kazanma adına, ilkini 2009 yılında yaptığı komşuluk iftarlarına, her gün farklı bir mahalle, sokak ve caddede gerçekleştireceği programlarla Ramazan’a hazır.

100 bin Bayrampaşalıyla aynı sofrada aynı yürekte

Bayrampaşa Belediyesi bu yıl komşuluk iftarlarının sayısını arttırarak ortalama 100 bin Bayrampaşalıyla aynı sofraları paylaşacak.

3 bin kişinin evine özel yemek servisi ile Ramazan’da 200 bin Bayrampaşalıya ulaşılacak

Sadece ramazan ayında değil ramazan ayı dışında da her gün 2 bin kişiye yemek servisi yapan Bayrampaşa Aşevi ramazanda bu sayıyı arttırarak 3 bin  kişiye özel, evlere yemek servisi gerçekleştiriyor. Ramazan ayında ortalama 200 bin Bayrampaşalıya ulaşan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila AYDINER:’’Bayrampaşa Belediyesi olarak altına imza attığımız her proje bizler için ayrı bir öneme sahip.Bayrampaşada gerçekleştirdiğimiz projeler anlamını ve ruhunu kaybetmeden hayata geçiyor.Bizim en büyük özelliğimiz bu. Bununla da gurur duyuyoruz.Komşuluk iftarlarını Bayrampaşa’nın her yerinde düzenleyen ilk belediye biziz.Bunun yanında Ramazan ayına özel tam 8 yıldır düzenlediğimiz Bereket Konvoyu,Balkanlarda, Avrupada, Anadoluda ve hatta Lübnanda yüz binlerce kişiye ulaşarak kardeşliğin sınır tanımadığını tüm dünyaya göstermiş durumda’’dedi.
 
Hanımlarımız börek, baklava ve sarmalarıyla sofralarımıza konuk oluyor

Başkan AYDINER: "Bayrampaşa sokaklarında Komşuluk iftarlarında binlerce kardeşimizle, aynı sofralarda, eski günlerde ki gibi, komşuluk değerlerimizi tekrar kazanmaya başladık.Belediyemizin düzenlediği ve ekiplerimizin özel olarak hazırladığı iftar sofraları Bayrampaşalı hanımlarımızın kendi elleriyle yaptıkları böreklerle, baklavalarla, sarmalarla daha da anlam kazandı daha da zenginleşiyor’’ dedi.

Tiyatro gösterileri, ilahiler, lokma, balon, pamuk şekerler….

Bayrampaşa Belediyesi’nin düzenlediği komşuluk iftarları, tiyatro gösterileriyle, lokma tatlılarıyla, çocuklara dağıtılan balonlarla, belediyenin özel olarak hazırladığı menülerle ve komşularımızın kendi elleri ile yaptığı yemeklerle, her gün farklı bir mahallede, farklı bir sokak ve caddede ramazan ayı boyunca devam edecek.
 

Bayrampaşa Belediyesi’nin komşuluk iftarı takvimi için tıklayınız!

3. SULTANBEYLİ BELEDİYESİ RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

Tüm Sultanbeylililerin Ramazan’ı bir arada geçirmesi, bu kutlu atmosferin tüm ilçeyi sarması için belediye çok sayıda etkinlik ve program düzenliyor. Dört büyük mahallede binlerce kişilik iftar sofraları, Belediye Büyük Salon’da davetler, Kent Meydanı’nda söyleşi ve konserlerden oluşan etkinlikler, Sultanbeyli’deki birlik ve beraberliğin pekişmesine yine katkı sunacak.

Büyük iftar buluşmaları

İftar çadırları yerini sokak iftarlarına bıraktığından beri Sultanbeyli Belediyesi, vatandaşları mahallelerinde ağırlıyor. İlçenin merkezî noktalarına kurulacak 4 iftar sofrasında Başkan Hüseyin Keskin, binlerce vatandaşla buluşacak.

İşte 4 büyük mahalle iftar programı:

20 Temmuz Cuma (1. Gün): Kent Meydanı (AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış katılacak.)
28 Temmuz Cumartesi (9. Gün): Battalgazi Mah. Kubbe Cad. Muhsin Yaz. Kültür Merkezi önü
4 Ağustos Cumartesi (16. Gün): Antalya Caddesi
11 Ağustos Cumartesi (23. Gün): Kaptan-ı Derya Caddesi

Bu programlar dışında; şehit ve gazi aileleri, yetim ve öksüzler, engelliler, dernekler, kamu çalışanları ve tüm siyasi parti teşkilatları için iftar programları ile Sultanbeyli Belediyesi’nin kurulduğu günden bugüne kadar ilçeye hizmet etmiş ve etmeye devam eden eski belediye başkan ve ekipleri, meclis üyeleri,  parti teşkilatlarının başkan ve adayları için vefa iftarları düzenlenecek. Kurulacak iftar sofraları, bereket ayı Ramazan’ı Sultanbeyli’de gönül birlikteliğine dönüştürecek.

Kent Meydanı etkinlikleri

Ramazan programı, iftar buluşmalarıyla sınırlı kalmıyor. Nihat Hatipoğlu, Faruk Beşer, Mustafa Karataş, Engin Noyan gibi birçok seçkin ismin Sultanbeylilerle sohbet edeceği programlarda ayrıca gösteriler, çocuk eğlenceleri ve daha pek çok etkinlik Ramazan boyunca Sultanbeyli halkıyla buluşacak.

Teravih sonrası başlayacak programlarda önce Kur’an-ı Kerim tilaveti, ardından söyleşiler gerçekleştirilecek. Programın devamında ise Grup Dergah, İstanbul Sazendeleri, Dursun Ali Erzincanlı, Ömer Karaoğlu, Mustafa Demirci gibi sevilen isimler sahne alacak.

4. BEYOĞLU’NDA RAMAZAN COŞKUSU BU YIL DENİZ MANZARALI

Beyoğlu Belediyesi’nin Hasköy sahiline kuracağı Ramazan sahnesi İstanbullulara Haliç’in kıyısında unutulmaz Ramazan coşkusu yaşatacak. Trafiğe açılan eski Galata Köprüsü’nün hemen yanındaki alanda 29 gün boyunca Ramazan ayının ruhuna uygun etkinlikler düzenlenecek, ilçenin çeşitli noktalarda kurulacak iftar sofraları yaklaşık 100 bin kişiyi ağırlayacak

Her yıl Ramazan ayı etkinliklerini Taksim Gezi Parkı ve Tepebaşı’nda düzenleyen Beyoğlu Belediyesi bu yıl Ramazan coşkusunu Hasköy Sahili’ne taşıdı. Trafiğe açılan eski Galata Köprüsü’nün hemen yanındaki alana kurulacak sahnede 29 gün boyunca her akşam konserler düzenlenecek, Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun en güzel örnekleri sahnelenecek. Alandaki, pamuk şekerciler, macuncular, şerbetçiler ve diğer lezzet stantları eski İstanbul tatlarını ziyaretçilere sunacak.

Her Akşam Ortaoyunu Nostaljisi

Ücretsiz olacak etkinlikler iftar sonrasında başlayacak. Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun vazgeçilmezlerinden olan ve yüzyıllar boyu eski Ramazan gecelerinde ailelerin ve komşuların iftardan sonra bir araya gelerek keyifle izledikleri ortaoyunu ile başlayacak. Tarihin derinliklerinden gelen Kavuklu, Pişekar, İbiş ve diğer karakterler izleyenleri eski İstanbul’a götürecek. Gülerken düşündüren oyunlarla seyircinin karşısına çıkacak olan karakterler geçmişe olan özlemi de giderecek.

Konserler İftar Sonrası

Haliç’in kıyısından İstanbul’a yükselecek etkinliklerin konserlerini Tasavvuf Müziği, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği’nin sevilen isimleri verecek. Etkinlik kapsamında, Ahmet Özhan, Zekai Tunca, Ümit Tokcan, Bekir Ünlüataer, Halil Necipoğlu, Mehmet Kemiksiz, Alp Arslan, Bahtiyar Çakmak, Dursun Ali Erzincanlı, Süleyman Erkişi, Emre Ermiş, Recep Alper Çevirel ve İsmail Yılmaz konser verecek. Sıra geceleri ile renklenecek etkinliklerde Yakarış Müzük Topluluğu, Modern Folk Topluluğu, İBB Halk Topluluğu ile İBB Türk Sanat Topluluğu da sahne alacak.  Etkinliklerin bir de yurtdışından misafiri olacak. Mısır Nil Halk Dansları Topluluğu ülkelerinin mistik danslarını Beyoğlu Belediyesi’nin Ramazan sahnesine taşıyacak.     

Mahalle Halkı Sokak İftarlarında Buluşacak

Beyoğlu Belediyesi Ramazan ayı boyunca, her akşam semt konaklarında, mahallelerde, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bahçesinde ve Beyoğlu Belediyesi Evlendirme Sarayı’nda iftar sofraları kuracak. Ramazan ayı boyunca yaklaşık 98 bin kişi bu sofralarda oruç açacak. İlçe halkının yoğun ilgi gösterdiği sokak iftarları bu yılda ilçenin belirli sokaklarında Ramazan ayının 20 günü kurularak mahalleliyi bir araya getirecek. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da sevginin, hoşgörünün ve bereketin olduğu bu sofralarda ilçe halkıyla orucunu açacak.  İlçe halkının Ramazan ayının manevi havasını birlikte yaşadığı, suyunu paylaştığı, ekmeğini bölüştüğü bu sofralarda her akşam 2 bin kişi ezanın okunmasıyla birlikte hep bir ağızdan dua ederek oruçlarını açacak, aynı sofra etrafında toplanarak, kaynaşmanın ve paylaşmanın keyfini yaşayacak. Beyoğlu Belediyesi ilçede yaşayan hasta ve yaşlıları Ramazan ayı boyunca unutmadı. Hastalığı ve yaşlılığı sebebiyle iftar vakti evinden çıkamayan ve bu sofralara misafir olamayan ihtiyaç sahiplerine gezici iftar aracıyla hergün iftar yemeği servisi yapacak.

Etkinlik takvimi için tıklayın!

5. HAYAL ŞEHİR ÜSKÜDAR’DA "FASL-I RAMAZAN" BAŞLIYOR

Türkiye’de “Ramazan Çadırı” geleneğini ilk olarak başlatan Üsküdar Belediyesi, Ramazan etkinliklerini, Osmanlı’dan günümüze Üsküdar’da yaşanan Ramazan gelenekleri ışığında zengin kültür ve medeniyet birikiminden ilhamla gerçekleştiriyor.

Üsküdar Belediyesi, bu yıl da iftar yemeklerini başta Üsküdar iskele meydanı olmak üzere 8 ayrı noktada verirken, üretim konsepti geçtiğimiz yıl tamamen yenilenen Aşevi’nde 50 kazanda pişen yemeklerle her gün toplam 25 bin kişi çorba, Üsküdar’ın meşhur etli ve nohutlu pilavı, tulumba tatlısı ve ayrandan oluşan menüden faydalanacak. Ayrıca ilçe genelinde her gün ihtiyaç sahibi 300 aileye sefer taslarıyla sıcak yemek servisi dışında teravih sonrası bin kişiye kek ve limonata servisi yapılacak.
Artık gelenekselleştiği üzere Üsküdar vapur iskelesinin yanında bulunan dubada her gün vatandaşlar boğaz manzarası eşliğinde yemek yiyebilecekler. Üsküdar iskelesinin yanındaki dubada ve Salacak bağlantı yolu üzerinde oluşturulacak sofralarda her gün 8.000 kişi iftar sofrasından faydalanacak.
Bu yıl ayrıca Üsküdar genelindeki 22 mahallede oluşturulacak Ramazan sofralarından mahalle sakinleri hep birlikte gelenekleri canlandırarak yemek yiyecekler. Mahalle iftarları öncesi Üsküdar Belediyesi tarafından ayarlanan davulcular, geleneksel Türk manileri eşliğinde mahalle sakinlerini iftardan 2 saat önce iftara davet edecekler.

Ramazan’da Tefekkür ve Kültür Merkezi: Üsküdar

​Üsküdar’da Ramazan bu yıl da bereketli geçecek. Düzenlenen sokak iftarlarının yanı sıra Ramazan’ın tefekkür kokan havası da Üsküdar’da yaşanacak.  İbadet ayı olduğu kadar tefekkür ayı da olan Ramazan düzenlenen kültür etkinlikleriyle ruhuna uygun bir şekilde geçirilecek.
 
Üsküdar Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan söyleşi, sohbet, kitap fuarı ve konserlerle renklenecek olan etkinliklerde bir çok yazar, akademisyen, kanaat önderi ve sanatçı yer alacak. Dursun Ali Erzincanlı, Mustafa Karataş, Engin Noyan, Yavuz Bahadıroğlu gibi isimlerin söyleşileriyle, Ertuğrul Erkişi, Eşref Ziya Terzi, Ömer Karaoğlu gibi sanatçıların konserleriyle Üsküdarlılarla buluşacağı etkinliklerde Senai Demirci, Tarık Tufan, Selahattin Yusuf, Abdülaziz Bayındır, Murat Menteş, Fadime Özkan, Kahraman Tazeoğlu gibi isimler de yer alacak.
 
Ramazan ayı boyunca Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki etkinliklerde; Geleneksel Türk Tiyatrosu (Karagöz, Ortaoyunu, Meddah), çocuk etkinlikleri (Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu, Jonglör, İllüzyonist, müzikal kuklalar, Pandomim ve Cambaz), konserler (Tasavvuf), sohbetler, tiyatro, sinema gösterimleri, folklorik gösteriler, Kadir Gecesi özel programı ve Üsküdar tarihinin canlandırıldığı faaliyetler sergilenecek.

Kültürel etkinlikler çerçevesinde ayrıca 20 Temmuz ile 17 Ağustos tarihleri arasında Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nin yanındaki kültür sokağında Üsküdar Kitap Fuarı yer alacak. 30 yayınevinin yer alacağı fuar süresince birçok yazar, şair ve müzisyen için imza günleri de düzenlenecek.

Ramazan programı için tıklayınız!
 

6. ÜMRANİYE BELEDİYESİ’NDE DOPDOLU BİR RAMAZAN SİZİ BEKLİYOR

Ümraniye Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da dopdolu bir Ramazan programı hazırladı. 6 ayrı nokta her gün yaklaşık 5 bin kişiye iftar yemeği verecek olan Ümraniye Belediyesi, 8 bin aileye de erzak yardımı yapacak.

Her yıl hazırladığı Ramazan etkinlikleriyle binlerce Ümraniyeliyi bir araya getiren Ümraniye Belediyesi, bu yıl ki Ramazan ayı programını tamamladı. Belediye, Ramazan ayını en güzel şekilde idrak edebilmek amacıyla çok sayıda kültürel etkinlikle dolu bir program hazırladı.

6 noktada hergün 5 bin kişiye iftar

Ümraniye Belediyesi, Ramazan ayı boyunca, belediyeye ait tesisler ve ilçenin çeşitli noktalarında bulunan düğün salonlarında, her gün 5 bin kişiye iftar yemeği verecek. İftar yemekleri verilecek noktalar:

– Ümraniye Belediyesi Nikâh Sarayı
– Ümraniye Belediye Binası Yemekhanesi
– Çağrı Düğün Salonu
– Başak Düğün Salonu
– Umut Düğün Salonu
– Gül-2 Düğün Salonu

Hemşehriler bu yıl da iftar sofralarında buluşacak

Ümraniye Belediyesi tarafından Ramazan Etkinlik alanında Hemşeri dernekleri için hazırlanan, geleneksel Türk mimarisine uygun ahşap evlerde dernekler hemşerileriyle buluşacak ve her yörenin kendine ait kültürel motiflerini sergileyecekler. Yine bu yıl da Nikâh Sarayında Ümraniye Belediyesi tarafından Ramazan ayı boyunca Hemşeri derneklerine iftar yemeği verilecek. Ümraniye Belediyesi etkinlikler kapsamında Şile-Ağva, Ordu, Sivas, Rumeli, Çorum, Serhat İlleri, Van, Bolu, Yozgat, Rize, Çemişgezek, Erzurum, Giresun, Kastamonu, Çankırı, Trabzon, Bayburt, Bolu, Bingöl, Balıkesir, Sinop, Gümüşhane, Kayseri ve Bartın hemşeri derneklerini iftar sofralarında buluşturacak.

10 mahallede 24 bin Ümraniyeli aynı sofrada

Ümraniye belediyesi her yıl olduğu gibi bu yılda mahalle iftarları düzenleyerek, vatandaşlarla bir araya gelecek. 10 ayrı mahallede mahalle büyüklüğüne göre 2 bin yada 3 bin kişilik iftar sofralarında buluşacak vatandaşlar Ramazan ayının getirdiği kardeşlik ve yardımlaşma duygularını pekiştirerek hep beraber iftar yapmaları sağlanacak.

Çocuklar unutulmadı

Ramazan etkinliklerinin vazgeçilmezleri olan Hacivat ve Karagöz gösterileri, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ümraniye’deki Ramazan etkinliklerinin konuğu olacak. Bununla birlikte çocuk sinemaları, kukla oyunları, tiyatro oyunları, çeşitli sürpriz sahne gösterileri her akşam iftar sonrasında Ümraniyelilerin ilgisine sunulacak. Ayrıca Ümraniye Belediyesi Ramazan Bayramı öncesinde sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinden birisini daha sergileyecek, Belediye bu yıl da ilçede yaşayan yetim, öksüz ve şehit çocuklarını tespit ederek, onlara bayram kıyafetleri alabilecekleri 250’şer TL değerinde kıyafet kuponu hediye edecek.

Ramazan’a özel sohbetler

Ümraniye Belediyesi, Ramazan etkinlikleri kapsamında, ünlü yazar ve hatipleri Ümraniye’de ağırlayacak. Ömer Döngeloğlu, Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Engin Noyan, İhsan Atasoy, Yaşar Alptekin, Doç. Dr. Mustafa Karataş, Mehmet Ali Bulut, Ahmet Bulut, Abdullah Yıldız, Yavuz Bahadıroğlu sohbet ve görüşleriyle Ümraniyelilere hitap edecek.

Ümraniye’de Ramazan etkinlikleri için tıklayınız!

7. KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

Küçükçekmece Belediyesi Ramazan ayı boyunca Huzur Söyleşileri düzenleyecek. Ömer Döngeloğlu, Vehbi Vakkasoğlu, Mustafa Karataş gibi ilahiyatçı yazarların katılacağı söyleşilerin yanı sıra düzenlenecek olan Kur’an-ı Kerim tilavetleri ve Cuma sohbetleriyle Ramazan dolu dolu yaşanacak.

Küçükçekmece Ramazan etkinlikleri programı şöyle:

 

8. SULTANGAZİ BELEDİYESİ ETKİNLİKLERİ

Sultangazi Belediyesi, Ramazan ayına sayılı günler kala hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. Ramazan ayında düzenlenecek etkinlikler için Sultançiftliği Merkez Cami önünde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Bir taraftan vatandaşların alışveriş yapabileceği stantların yer alacağı Ramazan Arasta’sı kurulurken, diğer taraftan Ramazan etkinliklerinin gerçekleştirileceği kültür çadırında da çalışmalar son aşamaya geldi.

Sultangazi Belediyesi, Ramazan ayına tüm hızıyla hazırlanıyor. Sultançiftliği Merkez Cami önünde yapılan çalışmalarda bir taraftan halkın alışverişlerini yapabileceği stantların yer aldığı arasta kurulurken diğer taraftan kültür etkinliklerinin yapılacağı çadırda hazırlıklar tamamlanmak üzere. 

Alana kurulacak iftar çadırında binlerce kişiye iftar sofraları açılırken, kültür çadırında ise Kuran-ı Kerim Tilaveti başta gelmek üzere Türk Tasavvuf Musikisi konserlerinden sema gösterilerine,  geleneksel tiyatrodan sevilen sanatçıların sahne performansına kadar birçok etkinlik düzenlenecek. Öte yandan her mahalleye kurulacak sokak iftarlarında ise mahalle sakinleriyle Ramazanın bereketi paylaşılacak.  7 ayrı noktaya kurulacak “Çorba çeşmesi” ile her gün 4 bin 500 kişiye sıcak çorba, ekmek ve su temini sağlanacak. Teravih namazı sonrasında ise ilçe genelindeki tüm camilerde münavebeli olarak limonata dağıtımı gerçekleştirilecek.

Sultangazi Belediyesi, Ramazan ayında kuracağı iftar ve gönül sofralarıyla binlerce kişiyi ağırlamaya hazırlanıyor.  Osmangazi Katlı Kavşağı üzerindeki alana iftar ve kültür çadırları kuruluyor. Kültür yayınları, yöresel ürünler, sanat ve el işi çalışmaları gibi ürünler bulunacağı Ramazan Arastası’nın da yer alacağı alanda çocuklar da unutulmadı. Çocuk oyun gruplarının yanı sıra oturma ve dinlenme alanları oluşturuldu.

İFTAR ÇADIRI

Osmangazi Katlı Kavşağı üzerindeki alanda kurulacak iftar çadırında hayırsever vatandaşların katkılarıyla her gün 2 bin 500 kişiye iftar sofraları kurulacak. Bu sofralarda Sultan gazili vatandaşlar hep birlikte Ramazan bereketine ortak olacak.

KÜLTÜR ÇADIRI

Kültür Çadırı’nda Türk Tasavvuf Musikisi konserleri, sema gösterileri, geleneksel tiyatrolar, şiir dinletileri, söyleşiler ve daha birçok program yer alacak. Manevi duyguların doruğa ulaştığı Ramazan ayında Kuran-ı Kerim Tilaveti de yapılarak vatandaşların huzur ve bereket ayının coşkusuna katılması sağlanacak.  Siyer Gecelerinde Peygamber Efendimizin hayatının anlatılacağı sohbetlerin de yer alacağı programlar, Ramazan Bayramı’nda konserle son bulacak. Ayrıca alanda çocuklar için oyun grupları kurulacak.

SOKAK İFTARLARI

Her mahalleye kurulacak sokak iftarlarında ise mahalle sakinleriyle Ramazan coşkusuna ortak olunacak. Sokak iftarları her gün ayrı bir mahallede düzenlenecek.

ÇORBA ÇEŞMELERİ

Sultangazi’nin 7 ayrı noktasına kurulacak “Çorba Çeşmesi” ile her gün 4 bin 500 kişiye sıcak çorba, ekmek ve su temini sağlanacak. Öte yandan ihtiyaç sahibi 8 bin aileye yapılan gıda yardımları da Ramazan ayı boyunca artarak sürdürülecek.

LİMONATA DAĞITIMI

Öte yandan Sultangazi Belediyesi tarafından ilçe genelindeki tüm camilerde teravih namazı sonrası münavebeli olarak limonata dağıtımı gerçekleştirilecektir.

ARASTALAR

Alışveriş stantlarının yer aldığı arasta da ramazan ayı boyunca Sultangazililere hizmet verecek. Vatandaşlar bir yandan iftarını yaparken diğer taraftan arastadan alışverişini yapabilecek.

Sultangazi Belediyesi Ramazan etkinlikleri şu şekilde:

9. ESENLER BELEDİYESİ RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

Türkiye’nin ilk çocuk iftarı Esenler’de 

Esenler Belediyesi, Ramazan ayında bir ilke imza atarak Türkiye’nin ilk Çocuk İftarı’nı düzenliyor. Esenler’de yaşayan binlerce çocuğun katılımıyla Ramazan’ın ilk günü Esenler Kemer Stadyumu’nda gerçekleşecek iftara; sadece çocuklar ve anneleri davetli olacak. İftar sonrasında ise, çocuklara sürpriz hediyeler dağıtılacak.

Ramazan ayında birbirinden farklı ve özgün projeleri hayata geçirmeye hazırlanan Esenler Belediyesi,  Türkiye’nin ilk Çocuk İftarını düzenleyecek. Ülkemizde ilk defa organize edilecek “Çocuk İftarı” binlerce çocuğun katılımıyla gerçekleşecek.

Ramazan’ın ilk günü 20 Temmuz Cuma günü Esenler Kemer Stadyumu’nda gerçekleşecek iftara;  yaklaşık 5 bin çocuk anneleriyle birlikte katılacak.  Ramazan’ın ruhuna uygun manevi bir atmosferi içinde iftar saatinde hep birlikte oruç açacak çocuklar, aynı sofrayı buluşmanın bereketini yaşayacaklar.

Çocuk semazenler gösteri yapacak

O güne özel düzenlenecek kültür ve sanat programlarında da çocuklar, unutamayacakları bir gün yaşayacaklar. İftar saatinden sonra Karagöz Hacivat gölge oyunları, animasyon, Jonglör, İllüzyonist ve  TRT Çocuk Paytak Show’un sevilen ismi Kerem Eser’in gösterilerinin yanı sıra Çocuk Semazenler de sahne alacak. Her etkinliğin çocuklar düşünülerek hazırlandığı Çocuk İftarı’nda,  keyifli vakit geçirecek çocuklar, iftardan çocuklarına anlatabilecekleri hatıralarla dönecekler. Sürpriz konukların da katılacağı programın sonunda ise;  çocuklara sürpriz hediyeler verilecek.

Ramazan ayı etkinlik takvimi için tıklayınız!

10. BAĞCILAR BELEDİYESİ RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

İstanbul’da Ramazan Çadırı geleneğini başlatan belediyelerden biri olan Bağcılar Belediyesi bu yıl da Türkiye’nin en konforlu çadırını kurdu.

24 bin metre kare alan üzerine kurulu etkinlik alanında Ramazan ayı boyunca her akşam 2 bin 500 kişi iftarını yapacak. Alanda alışveriş stantları ve çocuklar için lunapark da bulunuyor. Her akşam sevilen bir radyocunun sunuculuk yapacağı Ramazan çadırında çeşitli kültür sanat etkinlikleri de düzenlenecek.
 

Ramazan ayı etkinlik takvimi için tıklayınız!

On5yirmi5