Uçak Şirketini Şarkıyla Dize Getirdi

Yerli Müzik
Şule Güner’in haberi   Bu hikâyeyi ilk duyduğumda DaveCarroll’a hayranlık duymuştum. "United Breaks Guitars" (United Havayolları Gitarları Kırıyor) isimli şarkısının v...
EMOJİLE

Şule Güner’in haberi

 

Bu hikâyeyi ilk duyduğumda DaveCarroll’a hayranlık duymuştum. "United Breaks Guitars" (United Havayolları Gitarları Kırıyor) isimli şarkısının video klibini izledikten sonraysa kendimi gülmekten alamadım. Müzisyen Carroll sadece komik bir adam değil. Aynı zamanda bilinçli bir tüketici. Yolculuk ederken gitarının başına gelen "hasarlı" kazanın sorumluluğunu almak istemeyen havayolu şirketini dize getiren Carroll, tüketicinin Robin Hood’u oldu. "Güler misin, ağlar mısın" dedirten olayın başlangıç yeri, Kanada’nın Halifax şehri. Müzik grubuyla birlikte United Havayolları’na ait bir uçağa binen Carroll, aktarma yapacağı Şikago’ya havalanmadan önce tam arka koltuğunda oturan ve camdan bakan kadının haykırışıyla irkildi: "Allahım şuna bakın, gitar havada uçuyor." Kadının çığlık atmasıyla, Carroll’ın 3 bin 500 dolarlık "Taylor" marka gitarının havayolu şirketi hizmetlilerince havada atılıp tutulduğunu görmesi bir oldu. Carroll, hemen duruma müdahale ederek üç görevliyi uyardı. Son yetkiliden de, "Tatlım, bu yüzden size uçuş öncesi feragatname imzalatıyoruz" cevabını alan Carroll, kimsenin yardıma yanaşmadığını nihayet fark etti.

 

İŞTE O DAVE CARROLL’IN O ŞARKISI…

NEREYE BAŞVURAYIM?

Ve tam 9 ay süren maraton başladı. Carroll ve arkadaşları, Şikago üzerinden konser vermek üzere ABD’nin Nebraska eyaletindeki Omaha şehrine gece 00.30’da indi. Hemen otele gidip yattılar. Sabah prova yapmak için güzelim Taylor’ını eline alan Carroll, çıkan sesi duyunca başına gelenleri anladı. Halifax’a dönmek üzere bir hafta sonra Omaha’ya gelen Carroll, şikâyetini United yetkililerine anlattı. Ona şikayet başvurusunu Halifax’tan yapması söylendi. Halifax’taki United yetkilisi, şehirde bir mevcudiyetleri olmadığını ve Kanada Havayolları ile işbirliği içinde uçuş gerçekleştirdiklerini belirtti. Yetkili, "Şikâyeti Kanada Havayolları’na yapın" dedi. Kanada Havayolları ise gitarın maruz kaldığı zarardan sorumlu olamayacaklarını, zararın United’ın Şikago ofisi görevlileri tarafından verildiğini söyledi. Carroll, Şikago’nun işe neden dahil olduğunu hâlâ anlamış değildi. Yine de şehrin bağlı olduğu India eyaletindeki United ofisini aradı. "Tamam gitarı Şikago’ya getirin bakalım" dediler. "Ama Halifax Kanada’da. Şikago’ya çok uzak" diyerek derdini anlattığında 4 ay geçmişti. Şikago, Carroll’a "Şikâyetinizi New York’taki merkez bagaj ofisimize yapmanız gerek" dedi. Sadece Caroll değil, görüştüğü New York’taki United yetkilisi bile, "Bizimle ne alakası var ki?" diye sordu.

 

6 AYLIK TELEFON TRAFİĞİ

Tekrar Şikago görüşmeleri, gitarı buraya getirin ricası… Derken ancak 6 ay sonra şikâyet başvurusunu yapabildi. Şimdi, elinde ne vardı? Hasarı bin 200 dolara tamir edilen bir gitar. 6 aylık telefon trafiği… 9 ayın sonunda "Başvurunuz reddedildi" cevabı alan Carroll’a bildirilen gerekçeler şöyleydi: "Omaha’ya iner inmez orada bulunan United yetkililerine şikayette bulunmadın. 24 saat içinde başvurunu yapmadın. Bu bir Kanada Havayolları meselesidir. Bir United yetkilisinin tamir edilen gitarı görmesi gerekir." Ve Carroll aylar geçmesine rağmen, "mesele Halifax’taki Kanada Havayolları’na aitse neden sorunu Omaha’daki United Havayolları"yla çözmesi gerektiğini anlamamıştı. "İşte o zaman anladım ki, hiç kazanamayacağım bir mücadelenin içindeydim. Sistem zarar gören müşterileri canından bezdirerek şikayetlerinden vazgeçirmek üzere kurulmuştu" diyen Carroll’un kafasındaki teller, tıpkı gitarı Taylor’ınkiler gibi attı. "United Havayolları’yla ilgili 3 şarkı yazacağım. Başıma gelenleri bir bir anlatacağım. İnsanların bedavaya yükleyebilecekleri 3 video klip çekeceğim. Ve bunları hem YouTube’a, hem de kendi internet siteme koyacağım. Artık tek amacım bu şarkıları bir yıl içinde bir milyon insana izlettirmek" dedi. İşte bu da Carroll’un, United’a resmi cevabı oldu.

 

İNTİKAMI KOMİK OLDU

2008’deki Şikago aktarmalı Kanada Halifax-ABD Omaha seferini takip eden 9 aylık süreçten bu yana, Caroll 3 şarkı yazdı. Üçüne de video klip çekti. Videoları YouTube’da ben dahil, yaklaşık 9 milyon kişi izledi. United Havayolları’nın hisselerinde düşüş yaşandı. Şirket, Carroll’a kayıtsız kalmadı. Bunca mücadelenin ardından Carroll ne elde etti? "İlk videodan sonra gitarımın tamir masrafı olan bin 200 doları ödediler. Bin 200 dolarlık bedava uçuş da hediye etmek istediler. Ben ‘Hayır, videolarım satılık değil, diğer iki klibi yayınlamaya devam edeceğim’ dedim. Sonuçta ortaya 3 yaratıcı video klip çıktı. Şimdi dünyanın dört bir yanından insanlarla beni bir araya getirdiği için United’a teşekkür ediyorum." Unutmadan; video klipler şu an United ve başka havayollarınca, eğitim amacıyla personele izlettiriliyor. Şu internet ne kadar faydalı bir buluş. Sizce de öyle değil mi?

 

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme