İstanbul Müzik Festivali Başladı

Yerli Müzik
İstanbul Kültür Sanat Vakfınca (İKSV) düzenlenen "38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali" başladı. Aya İrini Müzesi’ndeki açılış töreninde konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent...
EMOJİLE

İstanbul Kültür Sanat Vakfınca (İKSV) düzenlenen "38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali" başladı.

Aya İrini Müzesi’ndeki açılış töreninde konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, vakıf olarak, temel hedefleri doğrultusunda etkinlikleri geliştirmek için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, bu gelişimi sağlayabilme yolunda en önemli ihtiyaçlardan birinin konser salonları olduğunu söyledi.

Eczacıbaşı, İstanbul’un en önemli ve kapsamlı opera ve bale sahnesini barındıran AKM’nin hala kullanılamaz durumda olmasından büyük üzüntü duyduğunu, gelecek yıllarda yepyeni bir AKM sahnesinde müzikseverlerle birlikte olmayı umduklarını kaydetti.

Törende daha sonra festivale katkılarından dolayı İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Danışmanı Tülin Ersöz, Kadıköy Belediyesi adına Süreyya Operası Genel Koordinatörü Murat Katoğlu ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’e, Bülent Eczacıbaşı tarafından teşekkür plaketi verildi.

Festivalin "Onur Ödülü" ise besteci, araştırmacı, müzikolog ve teorisyen Yalçın Tura’ya sunuldu. Açılış konserinde sahne alan şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Yalçın Tura’nın "Anadolu’dan" adlı orkestra süitini seslendirdi.

Gecede, 13 yaşındaki keman virtüözü Elvin Hoxha Ganiyev de Wieniawski’nin 2 numaralı keman konçertosunu çaldı. 38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivalinin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", çağdaş müzik bestecisi Arvo Part’a sunulacak. "21. yüzyılın Mozart’ı" olarak da adlandırılan Arvo Part’a ödülü, 7 Haziranda Estonya Filarmonik Oda Korosunun, bestecinin "Adem’in Yakarışı" adlı yapıtının dünya prömiyerini yapacağı konser öncesinde takdim edilecek.

Arvo Part’ın konseri, Caddebostan ve Taksim’deki dev ekranlardan ve "www.borusan.com" internet sitesinden canlı yayımlanacak. 600’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da buluşturacak festival, 30 Hazirana kadar devam edecek.

Bu arada, daha önce açılışa katılacağı bildirilen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, programındaki değişiklik dolayısıyla törene katılamadı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme