Eurovision’a Bir Dakika

Yerli Müzik
Türkiye’yi 1975 yılında Eurovision’da ilk kez ”Seninle Bir Dakika” adlı parça ile temsil eden Semiha Yankı, ”Eurovision, şarkı yarışmasından olmaktan çıkarak, tamamen dan...
EMOJİLE

Türkiye’yi 1975 yılında Eurovision’da ilk kez ”Seninle Bir Dakika” adlı parça ile temsil eden Semiha Yankı, ”Eurovision, şarkı yarışmasından olmaktan çıkarak, tamamen dans gösterisine dönmüş bir yarışma haline geldi” dedi.

Yankı, ”Türkiye Korostar’ını Arıyor” isimli yarışmanın ilk elemeleri için geldiği Adana’da, Eurovision şarkı yarışması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’yi ilk kez Eurovision’da ”Seninle Bir Dakika” adlı parçası ile kendisinin temsil ettiğini hatırlatan Yankı, bu yıl Almanya’da yapılacak 56. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye adına sahneye çıkacak ”Yüksek Sadakat” grubunun, ”Live İt Up” (Hayatını Yaşa) adlı parçasını dinlemediğini söyledi.

Büyük değişime uğrayan Eurovision Şarkı Yarışması’nı eleştiren Yankı, şunları kaydetti:
”Eurovision tamimiyle komşu ülkelerin birbirine oy verdiği bir yarışma oldu. Günümüzde Eurovision, şarkı yarışması olmaktan çıkarak tamamen dans gösterisine dönmüş bir yarışma haline geldi. Eski Eurovision tadı, eskisi kadar titizlik yok. Şimdi zombiler çıkıyor birinci oluyor. Abuk, subuk şeyler. Ben de diyorum o zaman beste yapmak için, şarkı yapmak için hiç uğraşılmasın. Öne Asena’yı, arkaya Sultans Of The Dance’i koyalım bir tane de müzik gelsin Arap işi birinci oluruz.”

Yankı, kendi dönemiyle şu andaki yarışmanın tamamen farklı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
”Benim gittiğimde 15 jüri puanlama yapıyordu. Şimdi öyle değil, dünyanın her tarafından girip oy verilebiliyor. Benim zamanımda yabancı dilde şarkı söylenemiyordu, şimdi İngilizce de okunabiliyor. Şarkılar 3 dakika 15 saniyeyi geçmemek durumundaydı, şimdi almış başını gidiyor. Bu işin en zor tarafını ben yaşadım, şimdi o kadar kolay ki. Ben sıfır bütçe ile gittim şimdi milyarlar, trilyonlar dönüyor. Sıkıntılı dönemini biz yaşadık, şimdikiler kaymağını yiyor.”

Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması’na ilk kez 1975 yılında Semiha Yankı’nın ”Seninle Bir Dakika” isimli şarkısıyla katılmış ve 19 şarkı arasından sonuncu olmuştu. 2003 yılında Sertap Erener’in ”Everyway That I Can” isimli şarkısıyla Türkiye ilk birinciliği kazanırken, TRT’nin organizasyonunda 2004 yılında yarışmaya ev sahipliği yapmıştı.

Bu yıl Almanya’da yapılacak 56. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi ”Yüksek Sadakat” Grubu, ”Live it up” (Hayatını Yaşa) adlı parça ile temsil edecek.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme