Elinde Ud Dilinde Türkü

Yerli Müzik
40 yıllık enerji terapisti Dr. Laurence Ward, Türkiye’yi hiç görmediği halde Türk müziğine hayran. Uduyla 50 şarkıyı çalıp söyleyebilen Dr. Laurence, Karadeniz başta olmak üzere beş bölgeden 25 ...
EMOJİLE

40 yıllık enerji terapisti Dr. Laurence Ward, Türkiye’yi hiç görmediği halde Türk müziğine hayran. Uduyla 50 şarkıyı çalıp söyleyebilen Dr. Laurence, Karadeniz başta olmak üzere beş bölgeden 25 halkoyununu da başarıyla oynuyor.

61 yaşındaki Dr. Laurence Ward, Başkan Barack Obama‘nın da doğum yeri olan Hawaii‘nin başkenti Honolulu‘da enerji terapisti olarak çalışıyor. Ward, Türkiye’ye hiç gitmediği halde tam bir Türk müziği hayranı. Beş bölgeye ait en az 25 yöresel halkoyununu bilen Dr. Ward, Karadeniz folklor ekibinin de direktörlüğünü yapıyor.

Türk dostu Laurence’in, aralarında ‘Ayağında Kundura’ ‘Kadehinde Zehir Olsa‘, ‘Çadırımın Üstüne’, ‘Tin Tin Tinimini Hanım’ ve ‘Neden Geldim İstanbul‘a’ gibi popüler şarkıların bulunduğu 50 parçalık bir repertuarı var. Çeyrek asırdır doğal tedavi yöntemleri üzerine çalışmalar yapan Ward, Türkiye ilgisini anne tarafının Tatar olmasına bağlıyor. Bir de Avrupai yetişme tarzının aşıladığı çok kültürlü hayata bakış açısına. Babası müzisyen, annesi ise dansçı olan doktor, Prag Konservatuarı’nda klasik gitar ve genel müzik dersleri almış. Uzmanlık alanı Balkan müziği, şarkıları ve dansları. Makedonya’da birkaç ay geçirmiş. Araştırmaları Dr. Laurence Ward’e göstermiş ki Balkan müziğinin altında Türk notaları yatıyor. Böylece Türk müziği ile ilgilenmeye başlamış. Honolulu’da ‘Karadeniz’ adıyla bir koro kuran doktor, kardeşiyle Adana, Erzurum, Silifke, Gaziantep, Elazığ ve Artvin yörelerini de kapsayan bir dizi türkü ve halkoyunu derlemiş. Enstrümanları çalma konusunda da Balkanlar’da tanıştıkları Türk folklor gruplarından yardım almış.

İnternet üzerinden Türk müziği dinleyen, teklif geldikçe özel organizasyonlarda Türk müziği çalmaya ve söylemeye devam eden Dr. Laurence Ward, "İnşallah en kısa zamanda bir fırsatını bulur Türkiye’ye giderim ve Avrupa ile Asya’nın kavşağında yer alan bu harikalar diyarını bizzat görür ve gezerim." diyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme