Ankara Türküleri Bu Albümde!..

Yerli Müzik
Ankara Valiliği tarafından ”Ankara Türküleri” (The Folk Songs of Ankara) isimli 2 CD’lik albüm hazırlandı. Albümdeki türküler, Gülşen Kutlu, Emel Taşçıoğlu, Erol Parlak, Abdullah Gün...
EMOJİLE

Ankara Valiliği tarafından ”Ankara Türküleri” (The Folk Songs of Ankara) isimli 2 CD’lik albüm hazırlandı.

Albümdeki türküler, Gülşen Kutlu, Emel Taşçıoğlu, Erol Parlak, Abdullah Gündüz, Nilgün Kızılcı, Sıtkı Akın, Nazlı Öksüz, Bayram Aracı, Yıldız Çam gibi ünlü sanatçılar tarafından seslendirildi.

Ercan Erol’un bağlama, Gökhan Bulut’un bas, Mustafa Eke’nin kaval, Hüseyin Yalçın’ın kabak kemane çaldığı albümü, Ümit Özdemir hazırlayıp yönetti.

Albümde, ”Ankara Zeybeği, Ayaş Yolları, Sarı Saçın Yaş Durur, Alim de Gitme Pazara, Denize Dalmayınca, Atım Arap, Güvercin Uçuverdi (Misket), Bulguru Kaynadırlar (Hüdayda), Mor Koyun, Yandım Şeker, Müptela Dert Olandan Bir Tabip Buldun Mu Sen, Meşeler Güvermiş” isimli 28 türkü yer aldı.

Albüm kapağındaki tanıtım kitapçığının önsüzünde görüşlerine yer verilen Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, türkülerin insanların samimi duygularını ifade edebildikleri en iyi iletişim aracı olduğunu belirtti.

Tüm yörelerde olduğu gibi insanlanın sosyo-kültürel yapısını yansıtan türkülerin, gerek sözel gerekse müzikal yapısıyla Ankara müziğinin geleneksel karakterini de etkisi bulunduğunu ifade eden Yüksel, Ankaralıların geçmişten bugüne koruyup getirdiği gelenek, görenek, inanç, sevinç, elem, keder ve ağıt gibi mahalli değerlerin türkülerde yaşatıldığını kaydetti.

Vali Yüksel, Ankara türkülerinden oluşan CD çalışması ile geçmişten geleceğe köprü kurulmasını amaçladıklarını vurgulayarak, bu kültür pınarlarının gelecek nesillere aktarılmasının amaçlandığını aktardı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme