“Arbane” belgesele konu olacak

Yabancı Müzik
Valiliğin desteğiyle TRT Müzik belgesel ekibi tarafından, çekimleri tarihi İçkale’de süren belgeselde “arbane” tüm yönleriyle kameraya yansıtılıyor. Bu enstrümanı...
EMOJİLE

Valiliğin desteğiyle TRT Müzik belgesel ekibi tarafından, çekimleri tarihi İçkale’de süren belgeselde “arbane” tüm yönleriyle kameraya yansıtılıyor.

Bu enstrümanı üreten, “Diyarbakır’ın Tezenesi” olarak nitelendirilen halk ozanı Aşık Zülfi Yoldaş’ın da rol alacağı belgeselde arbane yapımının yanı sıra yöre kültüründeki önemi de vurgulanacak.

Belgeselin görüntü yönetmeni ve senarist Mesut Bülent Mortaş, AA muhabirine, bölgeye özgü geleneksel enstrümana dört bölümden oluşacak belgesel filmin bir bölümünde yer vereceklerini söyledi.

Mortaş, çekimleri süren belgesel filmin “Ritimli Göze Arbane” bölümünde müzik aletinin tanıtımının yapılacağı ve Diyarbakırlı sanatçıların “arbane” eşliğinde seslendirdiği ağıt, ilahi ve düğün ezgilerine yer verileceğini belirtti.

Bir atölye kurarak, arbanenin yapılışını tüm aşamalarıyla belgeselde göstermeyi planladıklarını kaydeden Mortaş, bunu sanatsal kareler ve özel müziklerle gerçekleştirmek istediklerini vurguladı.

Mortaş, tarihi İçkale’deki eski jandarma binası ve St. George Kilisesi’nde çekimlerin sürdüğüne işaret ederek, Keçi Burcu’nda ilahi eserlerin seslendirileceği çekimlerin Diyarbakır Surları’ndaki görüntülerle sona ereceğini dile getirdi.

Türkiye’nin müzik kültürünü anlatacak projenin kendi hayali olduğuna dikkati çeken Mortaş, belgeselde klasik değil farklı bir anlatım dili kullandıklarını anlattı.

Mortaş, çocukluğunun Diyarbakır’da geçtiğini o nedenle kentteki sosyal yaşantıyı ve sıcaklığı unutmadığını vurgulayarak, yıllar sonra bölgede çalışma fırsatı bulduğunu söyledi.

Proje sorumlusu Burhan Tanrıverdi ise, Diyarbakır halkının samimiyetinin, çalışmalarını yürütürken kendilerine güç verdiğini kaydederek, bölge kültürüne hizmet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme