Winehose, Sade Bir Törenle Uğurlandı

Sanatçılar
Edgwarebury’de yerel bir sinagogta yapılan törende ailesi ve yakın dostlarının en sevdiği şarkı olan Carole King’in ‘So Far Away/Çok Uzaklarda’ şarkısını söyleyerek uğurladığı ...
EMOJİLE

Edgwarebury’de yerel bir sinagogta yapılan törende ailesi ve yakın dostlarının en sevdiği şarkı olan Carole King’in ‘So Far Away/Çok Uzaklarda’ şarkısını söyleyerek uğurladığı Amy Winehouse krematoryumda yakıldı.

Geçen cumartesi günü Camden Square’da bulunan evinde ölü bulunan İngiliz şarkıcı Amy Winehouse’un cenaze töreni Londra’nın kuzeyinde bulunan Edgwarebury Mezarlığı’nda yapıldı. Haham Frank Hellner tarafından yönetilen ve 45 dakika süren törene yalnızca aile üyelerinin ve dostlarının katılmasına izin verildi.

45 dakika süren ayine ünlü yıldızın yakın dostu televizyon sunucusu Kelly Osbourne, Winehouse’un birçok önemli şarkısında imzası bulunan DJ ve yapımcı Mark Ronson gibi tanınan isimler de katıldı. Osbourne ve törene katılan bazı kişilerin saçlarını Winehouse’la ünlenen arıkovanı-tarzı yaptığı görüldü.

Törene katılanlardan alınan bilgilere göre, Winehouse’un babası ayinde, “İyi geceler, meleğim, iyi uykular. Anneciğin ve babacığın seni hep çok sevecek” sözleriyle biten bir anma konuşması yaptı. Ünlü yıldızın çocukluğunda ne kadar ‘dediğim dedik’ olduğuna yönelik bazı hikâyeler anlatan Mitch Winehouse, törene katılanları zaman zaman güldürdü. Kızının şimdi önceden olduğundan daha mutlu olduğunu belirten baba Winehouse, birçok kez, kızının aşırı dozdan ölmediği, ölmeden birgün önce evde davul çaldığını söyledi.

Ayin, Winehouse’un ailesi ve arkadaşlarının en sevdiği şarkı olan Carole King’in So Far Away/Çok Uzaklarda şarkısını söylemeleriyle sona erdi. Törene 300 ile 400 kişi arasında bir katılım olduğu da edinilen bilgiler arasında.

Sinagogta yapılan ayinin ardından Winehouse’un cansız bedeni, kameralar ve yüzlerce hayranı tarafından kuşatılmış Golders Green Krematoryumu’na getirildi ve orada yakıldı. Winehouse’un küllerinin 2006’da akciğer kanseri sonucu hayatını kaybeden çok sevdiği büyükannesinin külleriyle karıştırılmasını istediği İngiliz basınında konuşulan haberlerden. Aile, bugünden itibaren Şiva adı verilen iki gün sürecek bir yas ritüelini yerine getirecek.
 
Eski koca törene katılamadı

Winehouse’un eski eşi Blake Fielder- Civil ise, hırsızlıklıktan ve ateşli silahlar kanununu ihlâlden çarptırıldığı 32 aylık cezasını çektiği cezaevinden mazaret izni alamadığı için törene katılamadı. Ayrıca baba Winehouse, Blake’i cenaze töreninden, ondan ve ailenin geri kalanından uzak durması için uyardığını söyledi. The Sun gazetesi, ünlü yıldızın babası Mitch Winehouse’un, Blake’in törene katılmasını kendisi için bir aşağılama olarak gördüğünü ve “Eğer gerçekten Amy’yi seviyorsa törene gelerek daha fazla acıya neden olmaz” dediğini yazdı. Aile Winehouse’u uyuşturucuya Fielder Blake’in alıştırdığına inanıyor.
 
27 yaşında öleceğini biliyordu

Amy Winehouse’la bir dönem aynı evi paylaşan arkadaşı Alex Foden, The Daily Mirror gazetesine yaptığı açıklamada, sanatçının 27 yaşında ölen yıldızlar kulübüne dâhil olacağını bildiğini söyledi. Bana her zaman “Ben genç öleceğim ve 27’ler kulübüne gireceğim” derdi diyen Foden Winehouse’un her şeyi uçlarda yaşadığını söyledi: “Sözkonusu yiyecek, uyuşturucu ve alkol olunca Winehouse’un takıntılı bir kişiliği vardı. Yemek yemeği çok seviyordu. Ya kusana kadar yemek yiyordu ya da dört beş gün hiç yemek yemeden yalnızca alkol, uyuşturucu ve şekerleme yiyerek yaşıyordu.”
 
Microsoft’tan geri adım

Microsoft, Amy Winehouse’un ölümünden 24 saat sonra, resmî Tweeter sayfası Xbox360 üzerinden yayınladığı mesaj dolayısıyla özür dilemek zorunda kaldı. Winehouse hayranlarını ünlü yıldızın şarkılarını Microsoft’tan almaları için teşvik eden “Amy Winehouse’u çığır açan Back to Black şarkısını Zune üzerinden indirerek anımsayın” tweet’i hayatını kaybeden yıldızın hayranlarını çileden çıkarmış, Microsoft, Winehouse’un ölümünü paraya dönüştürmeye çalışmakla suçlanmıştı. Hâl böyle olunca Microsoft da hızla zararın neresinden dönersek kârdır mantığıyla “Amy Winehouse şarkılarını indirin” tweet’i yalnızca ticarî amaçlı olarak anlaşıldıysa herkesten özür dileriz” tweet’i yayınladı. [ajanslar]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme