Sanatçıların Türkçesi “Dört Başı Mahmur”

Sanatçılar
KLİBİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!.. Pop Müzik sanatçısı Mustafa Sandal’ın Elif Kaya ile birlikte söyledikleri "Var mısın Yok musun" isimli şarkının sözlerinde yapılan çok basit bir dilbilgi...
EMOJİLE

KLİBİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!..

Pop Müzik sanatçısı Mustafa Sandal’ın Elif Kaya ile birlikte söyledikleri "Var mısın Yok musun" isimli şarkının sözlerinde yapılan çok basit bir dilbilgisi hatası, müzik piyasasında iş yapan birçok ünlünün Türkçeyi doğru kullanmadıklarını ve dilbilgisine hâkim olmadıklarını ortaya koydu. Yazılışından şarkı haline getirilinceye kadar birçok aşamadan geçen şarkı sözlerindeki bariz hatalar, sanatçıların ciddi bir Türkçe dil eğitimine ihtiyaç duyduklarını gösteriyor.

BU DEYİM KÖYLERDE BİLE DOĞRU KULLANILIR

"Dört başı mamur" deyimi, Anadolu’nun bir çok yöresinde yazıldığı şekilde söylenir ve anlamının ne olduğu da herkes tarafından bilinir. "Eksiksiz, kusursuz" anlamına gelen "Dört başı mamur" ifadesi Sandal’ın şarkısında "Dört başı mahmur" şeklinde söyleniyor. "Mamur" yerine kullanılan "Mahmur" kelimesi cümlenin anlamının tümden bozulmasına neden oluyor. Böyle bariz bir hatanın, albümün hazırlanma süreçlerinde hiç kimsenin dikkatini çekmemiş olması ise hayli ilginç.

MEHMET DOĞAN: KÖTÜ BİR ÖRNEK

Büyük Türkçe Sözlük’ün yazarı D. Mehmet Doğan, kitap ve müzik eserleri üreten firmaların dilden anlayan ve Türkçeye hâkim personeller istihdam etmeleri gerektiğini belirterek, dil yönünden ağır yanlışlar içeren eserlerin piyasaya sürülmemesi gerektiğini ifade etti. Doğan, "Bu işle ilgili birçok süreç var. Gençler bu tür eserleri örnek alıyorlar ve yapılan yanlışları doğruymuş gibi öğreniyorlar. Dilin kelimelerini yanlış öğreniyorlar ve doğrusunun o olduğunu zannediyorlar. Buna benzer çalışmaları Türkçe açısından kötü birer örnek olarak değerlendiriyorum." dedi.

www.on5yirmi5.com
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme