İsrailli müzisyen Türk olmak istiyor

Sanatçılar
Metal müzik grubu Orphan Land’in solisti Kobi Farhi: "Yurt dışında Türkiye’den hep övgüyle bahsediyorum, Türkiye önemli ve özel bir ülke. Şimdi de vatandaşı olarak Türkiye’yi te...
EMOJİLE

Metal müzik grubu Orphan Land’in solisti Kobi Farhi: "Yurt dışında Türkiye’den hep övgüyle bahsediyorum, Türkiye önemli ve özel bir ülke. Şimdi de vatandaşı olarak Türkiye’yi temsil etmek ve tanıtmak istiyorum"

Şubattaki konserinin gelirini Van ‘daki depremzedelere bağışlamasıyla gündeme gelen İsrailli metal müzik grubu Orphan Land’in solisti Kobi Farhi, Beyoğlu Mephisto Kitabevi’nde hayranlarıyla buluşarak albümlerini imzaladı. Farhi, çocukluğunun Müslüman ve Hıristiyan çocuklarla geçtiğini, Türk kültüründen etkilenerek büyüdüğünü, Türkiye ‘nin temsil ettiği değerleri benimsediği için Türk vatandaşı olmak istediğini söyledi.

“Bütün inanç ve kültürleri, misafirperver bir şekilde ağırlayan bir ülke” olduğundan Türkiye ‘yi sevdiğini, diğer Arap ve Müslüman ülkelerin de Türkiye ‘yi örnek alması gerektiğini belirten Farhi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için resmi başvurusunu yaptığını, başvurusunun kabul edilmesini umduğunu kaydetti.

“BABAANNEMİN SOYADI ‘KUYUMCU’ KELİMESİNDEN GELİYOR”

Türkiye ‘yi birçok anlamda kendisine yakın bulduğunu anlatan Farhi, sözlerine şöyle devam etti:
“Babaannemin soyadı olan ‘Kuyumcinski’ Türkçe’deki ‘kuyumcu’ kelimesinden geliyor. Ben de Türk kültüründen etkilenerek büyüdüm. Yurt dışı konserlerine gittiğimde Türkiye ‘den hep övgüyle bahsediyorum. Türkiye önemli ve özel bir ülke. Şimdi de vatandaşı olarak Türkiye ‘yi temsil etmek ve tanıtmak istiyorum.”

Türkiye ‘nin temsil ettiği değerleri benimsediğini, diğer Arap ve Müslüman ülkelerin de Türkiye ‘yi örnek alması gerektiğini vurgulayan Farhi, İsrailli olmasına rağmen her zaman Türkiye ‘de samimiyetle karşılandığını belirtti.

“TÜRKÇE PARÇA YAPABİLİRİZ”

İngilizce, İbranice ve Arapça şarkılarıyla farklı kültürleri bir araya getirmeyi amaçlayan grubun, konserlerinde Erkin Koray ile Türkçe parçalar da okuduğunu hatırlatan Farhi, “Bir sonraki albümde Türkçe parça yapmayı planlıyoruz ama önce Türkçe telaffuzları iyi öğrenmem lazım” dedi.

Gazze’de Filistinlilere ait evleri yıkan bir İsrail buldozerinin önüne geçerek 2003 yılında hayatını kaybeden ve geçtiğimiz günlerde ailesinin İsrail ‘e açtığı dava ile gündeme gelen Rachel Corrie’nin hikayesini üzücü bulduğunu söyleyen Farhi, “İyi şeyler için mücadele eden her insanın ölümü benim için trajik. Corrie daha iyi bir dünya istiyordu” dedi.

Her gün dünyanın birçok yerinde insanların öldüğünü, çoğunun isimlerinin bile bilinmediğini ifade eden Farhi, “Yaşam hakkına saygı göstermeliyiz. Sorunun ne olduğu önemli değil, ölenin dini veya milliyeti de farketmez, ne için olursa olsun asla öldürmemeyi öğrenmemiz gerek” diye konuştu.

“SUFİZMİ ÇOK SEVİYORUM”

Müziğin dinleri ve kültürleri birleştirdiğini savunan rock metal grubun solisti Farhi, şöyle konuştu:

“Her ülkeden her dinden insanlar, Yahudiler, Müslümanlar, Hıristiyanlar bizle hep birlikte söylüyor ve dans ediyor. Kısa süre için bile olsa sorunlar kalmıyor. Biz kültürleri birleştirmek için şarkılar yazıyoruz. Müziğin dinleri birleştiren en iyi büyü olduğunu düşünüyorum.
Bütün sorunlar siyasi kaynaklı. Cafa bölgesinde Müslüman çocuklarla büyüdüm ve Yahudiliğe en yakın dinin İslam olduğunu gördüm. Kur’an’ı da okudum ve Sufizmi çok seviyorum. Görünüşüm Yahudi gibi ama ben müziğin evrensel dilinde buluşmak gerektiğine inanıyorum.”
Türkiye ile gurur duyduğunu ve bu ülkenin bir parçası olmak istediği kaydeden Farhi, Türkiye ‘deki bütün dostlarını sevdiğini söyleyerek, hayranlarından 11 yıl sonra piyasada olan “The Never Ending Way of Orwarrior” albümüne saygı göstermelerini ve korsan albüm almamalarını istedi.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme