İsmet Yazar kimdir?

Sanatçılar
İSMET YAZAR’IN YAŞAMI   İsmet Yazar 4 çocuklu bir ailenin 3’ncü çocuğu olarak 19 Eylül 1929’da Bayraklı- Karşıyaka’da doğdu. İlkokulu Türk Birliği’nde, Ortaokulu Karşıyaka Orta okulunda (şube), l...
EMOJİLE

İSMET YAZAR’IN YAŞAMI

 

İsmet Yazar 4 çocuklu bir ailenin 3’ncü çocuğu olarak 19 Eylül 1929’da Bayraklı- Karşıyaka’da doğdu. İlkokulu Türk Birliği’nde, Ortaokulu Karşıyaka Orta okulunda (şube), liseyi de Karşıyaka Lisesi’nin ilk mezunları arasında 1947 yılında bitirdi. Öğrencilik yıllarının başlarında ilk musiki derslerini babası merhum Hafız Bekir Sıtkı Yazar’dan alan İsmet Yazar, daha sonra Rakım Elkutlu, Mehmet Kasabalı, Yusuf Nalkesen ve Mehmet Kutlugün gibi üstadlardan aldığı dersler ile musiki bilgi ve repertuarını arttırdı. Liseyi başarıyla tamamlayan İsmet Yazar zaman kaybetmeden vatani görevini yedek subay olarak yaptı ve 1951’de TRT İzmir Radyosuna giren sanatçı aralıksız 28 yıl solist ve korist olarak burada çalıştı.

TRT yıllarında Karşıyaka, İzmir ve çevresinde konserler veren İsmet Yazar 1979 yılında kendİlkokulu Türk Birliği’nde, Ortaokulu Karşıyaka Orta okulunda (şube), liseyi de Karşıyaka Lisesi’nin ilk mezunları arasında 1947 yılında bitirdi. Öğrencilik yıllarının başlarında ilk musiki derslerini babası merhum Hafız Bekir Sıtkı Yazar’dan alan İsmet Yazar, daha sonra Rakım Elkutlu, Mehmet Kasabalı, Yusuf Nalkesen ve Mehmet Kutlugün gibi üstadlardan aldığı dersler ile musiki bilgi ve repertuarını arttırdı. Liseyi başarıyla tamamlayan İsmet Yazar zaman kaybetmeden vatani görevini yedek subay olarak yaptı ve 1951’de TRT İzmir Radyosuna giren sanatçı aralıksız 28 yıl solist ve korist olarak burada çalıştı. TRT yıllarında Karşıyaka, İzmir ve çevresinde konserler veren İsmet Yazar 1979 yılında kendi arzusuyla TRT’den emekli oldu. Yazar, 84 yaşında hayatını kaybetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme