Hüzün Gemisinin Kaptanı

Sanatçılar
Farid Farjad, 1938 yılında Tahran’da (İran) doğdu. Fars Halk Müziği’nde çok derin bir birikime sahip olan Farjad, keman ile Batı Klasik Müziği üzerinde de çalışmalarda bulundu. Batı Klasik...
EMOJİLE

Farid Farjad, 1938 yılında Tahran’da (İran) doğdu. Fars Halk Müziği’nde çok derin bir birikime sahip olan Farjad, keman ile Batı Klasik Müziği üzerinde de çalışmalarda bulundu. Batı Klasik Müziği üzerindeki çalışmaları Fars müziğinin gelişiminde büyük öneme sahiptir.

İran devriminin ardından yurdunu terk etmek zorunda kalan sanatçı, burada çektiği memleket hasreti ile,  “O Günler” anlamına gelen  “Anroozha” adlı albümü çıkardı. Devrimle birlikte yurt dışına çıkmış olmasaydı, bu albümleri de yapamayacağını dile getiren Farjad, "Devrim olmasaydı, belki de bu yorumları hiçbir zaman duyamayacaktınız" der.

Kendisine “Kemanı ağlatan adam” denmesiyle ilgili olarak: “Bu ifade, benim müziğimi, benim düşüncelerimi ve bizim toplum olarak geçmişimizi yansıtıyor. Özgür ve mutlu toplumlarda müzikler daha hareketli, daha neşeli olur. Ben bir şekilde ülkemden ayrıyım, sürgündeyim bir nevi. Bu doğal olarak müziğimi çok etkiledi. Bundan sonraki albümlerde daha hareketli şeyler yapmayı planlıyorum. Ama An Roozha (O günler) albümleri tamamen bu hisleri barındıran müzikler.” demektedir.

Dünyanın en iyi keman virtüözlerinden biri olan Farjad’ın Anroozha I, Anroozha II, Anroozha III, Anroozha IV ve Anroozha V olmak üzere beş albümlük serisi yayımlandı. Ayrıca sanatçının Golha Orkestrası adlı kolektif bir albüm de eserleri arasında yer alıyor.

Parçalarında kendisine piyanoda eşlik eden isim Abdi Yamini‘dir. Anroozha serisinin ilk dördünde işittiğimiz piyano ezgileri de Abdi Yamini‘ye aittir. Daha sonraları ise kendisine piyanoda eşlik eden bir başka isim de eşi Mitra Tavakkoli Farjad‘dır.

ALBÜMLERİ

Anroozha 1 (1989)
Anroozha 2 (1989)
Anroozha 3 (1990)
Anroozha 4 (1997)
Anroozha 5 (Eylül, 2006)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme