Gencebay’dan Fazıl Say’a Sert Cevap!

Sanatçılar
Fazıl Say’ın Twitter’dan yaptığı ve çok konuşulan açıklamaların ardından sevilen sanatçı Orhan Gencebay’dan bir basın açıklaması geldi. Twitter’da "Orhan Gencebay 3. sınıf...
EMOJİLE

Fazıl Say’ın Twitter’dan yaptığı ve çok konuşulan açıklamaların ardından sevilen sanatçı Orhan Gencebay’dan bir basın açıklaması geldi. Twitter’da "Orhan Gencebay 3. sınıf müzisyendir. Haa kibar adamdır. Ama kibar adam olmak meslek değil!" açıklamasını yapan, ardından Müslüm Gürses ve Sezen Aksu hakkında  ağır ifadeler kullanan Fazıl Say, kamuoyundan büyük tepki almıştı.

ORHAN GENCEBAY’DAN BASIN AÇIKLAMASI:
Fazıl Say’ın söylediği iddia edilen sözleri Fazıl gerçekten söylediyse ki
ben buna ısrarla inanmak istemiyorum. Bu sözleri söyleyen kişi; Hastadır. Komplekslidir. Sevilen sayılan ünlü kişilere sataşarak gündeme gelmek istemektedir.

Yaptığı sanat icraatı ile ülkemizde istediği popülariteyi sağlayamadığı için sevilen sayılan kişilere sataşarak popüler olmak istemektedir.

İyi piyano çalması onun en iyi sanatçı olduğu anlamına gelmez. Yurt dışında konserler vermesi onun en üstte hizmet verdiği anlamına gelmez ( Ayrıca bir Türk olarak yurt dışında ülkemi başarı ile temsil edenlere saygıyla teşekkür ederim)

Fakat sanatçıların kendi ülkelerinde ne kadar başarılı olduğu çok daha önemlidir. Çünkü Yabancı ülkeler yurt dışında faaliyet gösteren kişilere önce kendi ülkende ne kadar başarılısın diye sorarlarda.

Fazıl Say Türk müziğini bilmez birkaç Türk müziği eseri icra etmesi onun
Türk müziğini hatmettiği anlamına tabiî ki gelmez. Onun kulvarı klasik batı müziğidir.

Klasik batı müziği her ülkede saygıyla icra edilir izlenir. Fazıl bu misyonun icracısıdır. Fakat her ülke çok büyük ölçüde kendi değerleri, kendi geleneği ve kendi kültürüyle yaşar.

Ulusal değerlerle klasik batı müziği değerlerini kıyaslamaya kalkmak kadar yanlış bir şey olamaz. Aslolan çağdaşlık, evrenselliktir. Batılılaşmak fikri kendi değerlerini ikinci plana itmek yabancı misyonuna teslim olmak anlamına da gelmektedir.

Fakat herhangi bir misyonu benimseyen ve aktif bir şekilde içinde olan entelektüeller bu sözümün dışındadır.

FAZIL SAY KİMDİR NE HAKLA SINIF FARKI YARATMAKTADIR

Fazıl Say kimdir ki ne hakla sınıf farkı yaratmaktadır. Fazıl Say müziğin sahibimidir ki herkese tepeden bakar bir biçimde ahkam
kesmektedir.

FAZIL SAY HİÇBİR ŞEYDİR

Fazıl Say Türk halkına dolaylı yoldan hakaret etmektedir. Fazıl Say Türk değerlerini ve kültürünü hiç önemsememektedir. Halkın çok büyük bir çoğunluğu Fazıl Say’ı tanımaz ve sanatını bilmez. Çok kişiye göre Fazıl Say sonuncu bile değildir. Belki de hiçbir şeydir.

Fazıl say iyi bir enstrumanisttir. Fakat Türk müziğinde Fazıl Say’ı gibi çok miktarda enstrumanistler vardır. Fazıl Say Türkiye’de popüler olamamıştır benim görüşüme göre de hiçbir zaman olamayacaktır. Popüler olamama rahatsızlığından dolayı sanatı ile değil de Türk halkının sevdiği saydığı kişilere çatarak popüler olmaya çalışmayı tercih etmektedir.

Fazıl Say’ın sanat kulvarı çok saygın ve benimde çok sevip saydığım bir kulvardır. Bu kulvar klasik batı müziğidir.

Fakat Fazıl Say temsil ettiği bu muhteşem sanatın saygınlığıyla hiç bağdaşmayan, entelektüellikle alakası olmayan son derece bencil davranışlarını kaçıncı defadır sergilemektedir.

Yine Fazıl’dan konuşmak zorunda kaldığım için hicap duyuyorum. Fakat medyamızda malesef gündem şu anda bu.  Fazıl’ın istediği oldu. Fazıl’ın söylediği bu zavallı sözlere cevap vermek tenezülünde kaldığım için hicap duyuyor ve halkımızdan özür diliyor en derin sevgi saygılarımı sunuyorum.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme