Fazıl Say’ın açtığı “arabesk” davasında son durum!

Sanatçılar
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Fazıl Say’ın Twitter hesabından paylaştığı “arabesk yavşaklığından utanıyorum” mesajı üzerine, “Hitler de Wagner dinlerdi” başlıklı köşe...
EMOJİLE

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Fazıl Say’ın Twitter hesabından paylaştığı “arabesk yavşaklığından utanıyorum” mesajı üzerine, “Hitler de Wagner dinlerdi” başlıklı köşe yazısında kendisine hakaret ettiğini öne sürdüğü Ayşe Rengin Soysal’ın beraatine hükmeden yerel mahkeme kararının onanmasını istedi.

Ayşe Rengin Soysal, Fazıl Say’ın söz konusu mesajı üzerine, konuyu “Hitler de Wagner dinlerdi” başlıklı köşe yazısında değerlendirdi.

Yazıda, elitist ve faşit olarak nitelendiğini öne süren Say, Soysal hakkında dava açtı.

Soysal ise savunmasında, “arabesk dinleyenler yavşaktır” sözüne karşı bu müziği dinleyen kişileri savunma amacıyla bu yazıyı yazdığını ve klasik müzik dinlemenin tek başına bir erdem olmadığını ifade ettiğini, Say’ı herhangi bir ırkçılıkla suçlamadığını da yazının içinde özel bir cümleyle belirttiğini bildirdi.

İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi,  Ayşe Rengin Soysal’ın beraatine hükmetti.

Kararın Say tarafından temyiz edilmesi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı tebliğnamede, yerel mahkemenin Ayşe Rengin Soysal hakkındaki beraat kararının onanması istendi. 

Başsavcılık tebliğnameyi, Yargıtay 4. Ceza Dairesine gönderdi.
AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme