Daily Telegraph Müslüm Gürses’i yazdı

Sanatçılar
İngiliz basının önde gelen gazetelerinden Daily Telegraph’ın bugünkü gündeminde 3 Mart’ta ölen sanatçımız Müslüm Gürses de var. BBC’nin haberleştirdiği notlara göre; gazete yazıya 59...
EMOJİLE

İngiliz basının önde gelen gazetelerinden Daily Telegraph’ın bugünkü gündeminde 3 Mart’ta ölen sanatçımız Müslüm Gürses de var.

BBC’nin haberleştirdiği notlara göre; gazete yazıya 59 yaşında ölen sanatçının, konserlerinde kendilerini jiletle kesen ve çoğunluğu genç ve kırsal bölgelerden olan hayranları tarafından Müslüm Baba olarak bilindiğini aktararak başlıyor.

Gürses’in, Atatürk sonrası ülkede, resmi yönelimin Batıya doğru olduğu bir ortamda Doğulu müzik geleneklerinden beslendiği ve bunun sonucunda 1981-82 yılları arasında radyolardan yasaklandığı da belirtiliyor.

"HAYRANLARIN KENDİNİ JİLETLEMESİ, ‘BİZ BİRİZ’ DEMEK İÇİN"

Gazete, hayranlarının kendilerini jiletle kesmelerini ise caz piyanisti Ayşe Tütüncü’nün ağzından anlatıyor: "Eğer çok duygusalsanız, vücudunuza bir şey yapmak istersiniz. Şiiler de bunu yapıyor. Zincirlerle kendilerini döverek "Biz birlikteyiz. Ben Allah’la yekim" demek istiyorlar."

"Gürses’in hayranları ise, ‘Müslüm Baba benim acımı sahneden aktarıyor. Ben de kendimi keserek ona veriyorum.’ diye anlatıyor Ayşe Tütüncü.
 
Gazete, Gürses’in 1953 yılında Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde Müslüm Akbaş olarak doğduğunu, ilk singleının ise 1968 yılında yayınlandığını da hatırlatıyor.

BBC

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme