“Başbakan şarkıyı duyduğunda mahcup oldu”

Sanatçılar
‘Dombıra’ şarkısını Başbakan için uyarlayıp AK Parti için seçim şarkısı yapan Uğur Işılak, aktuel.com.tr’ye konuştu: Bu millet Başbakan’ı seviyor, biz bu sevgiyi 4 dakikada anl...
EMOJİLE

‘Dombıra’ şarkısını Başbakan için uyarlayıp AK Parti için seçim şarkısı yapan Uğur Işılak, aktuel.com.tr’ye konuştu: Bu millet Başbakan’ı seviyor, biz bu sevgiyi 4 dakikada anlattık

Son günlerde en çok konuşulan şarkılardan biri ‘Dombıra’… Şarkıya hayat veren isim ise Uğur Işılak. Işılak’ın AK Parti ile bu ilk çalışması değil; daha önce de albümünde yer alan parçalar, AK Parti tarafından seçim süreçlerinde kullanılmış. Ancak bu parçanın farklı bir yanı var. Uğur Işılak’a göre bunun nedeni hem ‘Dombıra’ ezgisinde yer alan tınılar, hem de milyonların Başbakan’a olan sevgisine şarkının sözlerinin tercüman olması…. Uğur Işılak, aktuel.com.tr’den Ece Baban’a bu şarkının hikayesini anlattı… 

20 YILDIR BAŞBAKAN’I TAKİP EDİYORUM 

Bize ‘Dombıra’nın hikayesini anlatır mısınız? 

‘Dombıra’ diye bildiğimiz ezgi aslında Nogay Türkleri’ne ait olan bir Kazak ezgisi. Bu ezgi yıllardan beri var ve sahibi belli değil. Anonim bir halk ezgisi olarak biliniyor. Daha önce bu ezginin sözlerini Arslanbek Sultanbekov yazmış. Ezgi daha önce Arap ülkeleri, Fenerbahçe ve Bursaspor tarafından da kullanılmış. Biz de Türk insanının duygularına hitap eden nüanslar taşıyan bu ezgiyi; orijinal ismi ile, Arslanbek Sultanbekov’u da yad ederek, milyonların duygusuna tercüman olabilmek için kullandık. Arter Ajans ile melodiyi seçtikten sonra ben de tınıların derinlerine inerek eserin üzerine Başbakan’ı seven milyonların duygularına tercüman olacak sözler yazdım. Sonra da Ankara’da Başbakan’a sürpriz yaptık. 

 Peki Başbakan’ın şarkıyı duyunca tepkisi nasıl oldu? 

Çok etkilendi. Şarkının ‘Kararlıdır davasında, Anaların duasında’ sözlerinden çok duygulandı. O anda Başbakan’ın yüzünde, mütevazı insanlarda görülen mahçup ifadeyi görebilirdiniz. 

Peki bu şarkıyı diğerlerinden ayıran en önemli özellik sizce nedir?

Liderler için yapılan birçok eserde abartı görürsünüz, ancak bu eserin hiçbir kelimesinde abartılı ifade kullanılmadı. Var olanı anlatan bir eser oldu.

“Halkın duygularına tercüman oldum” dediniz. Kaç yıllık bir birikimin sonucu bu tespit?

27 yıldır sanat icra ediyorum, yani 27 senedir halkın duygu ve düşüncelerine tercüman oluyorum. Başbakan’ı 20 yıldır yakından takip ediyorum. O yüzden doğru kelimeleri bulmak zor olmadı. Halkın Başbakan’ı nasıl sevdiğini, onların içerisinde yaşayan insanlar biliyor. Ben sadece bunu yüksek sesle söyleyerek ölümsüzleştirdim. 

ÖLÜMÜNE DARBE KARŞITIYIM! 

‘Dombıra’dan başka bir şarkı daha yaptınız galiba… 

Evet, aslında bir şarkımız daha var. Ama ‘Dombıra’ daha fazla öne çıktı. Diğer ‘İnandık Hakka’ şarkısı da, 2002 yılından bugüne kadar geçen sürede oluşan resmin bir özeti. Halkı tamamen kardeşliğe çağırıyor. 

 ‘Dombıra’, Tayyip Erdoğan için itibarsızlık çalışması yapmaya çalışanlara karşı bir cevap niteliğinde olmuş sanki… Evet, bu eser aslında Başbakan’ı karalamaya çalışan insanlara karşı, milyonların Tayyip Erdoğan’ı nasıl sevdiğini gösteren bir çalışma oldu. Ne kadar karalamaya çalışırsanız çalışın, bu millet Tayyip Erdoğan’ı seviyor. Biz bu sevgiyi nedenleri ile 4 dakikada anlattık. Şu anda her yerde bu şarkı çalıyor. Ben illegal yöntemlerle, darbeyle liderleri, partileri devirmeye çalışanlara karşı duran bir adamım. Ölümüme kadar da böyle olacak. 

AK PARTİ’NİN SEÇİM ŞARKISINI DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme