Aşık Veysel’in ölümünün 43. yılı

Sanatçılar
Sivas Valisi Alim Barut, dünyaca ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu‘nun ölümünün 43. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı. Barut, mesajında, Aşık Veysel’in küçüklüğünde başına gel...
EMOJİLE

Sivas Valisi Alim Barut, dünyaca ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu‘nun ölümünün 43. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Barut, mesajında, Aşık Veysel’in küçüklüğünde başına gelen acı hayat tecrübelerine rağmen yüreğinden umudu, sevgiyi, hoşgörüyü eksik etmediğini belirtti.

“Dizelerinde sevgiyi kardeşliği, doğayı, ölümü, eşsiz bir üslupla betimlemiştir”

Büyük halk ozanının sazıyla tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verdiğini vurgulayan Barut, şunları kaydetti:

“Halk şiirine kazandırdıklarıyla halk kültürünün zenginleşmesini sağlayan ünlü ozan, tarihimize yaptığı tanıklığı dizelerine yansıtarak, Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve bu günlere gelişimizi şiirlerine yansıtmıştır. Bir vatanın nasıl işgalden kurtarıldığını, Anadolu insanının hangi şartlarda mücadele ederek tek yumruk olduğunu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni hangi şartlarda kurduğunu şiirleriyle anlatan Aşık Veysel Şatıroğlu, vatan sevgisini her zaman yüreğinde hissetmiş, ardından bıraktığı eserleri ile de gençlerimize bu duygularını aktarmıştır.”

Barut, Aşık Veysel’in her şiirinde insan sevgisine değindiğini ve böylece toplumda birlik ve beraberlik duygularının gelişmesi katkı sağladığını aktararak, “Halk ozanı olmasının yanı sıra topluma ışık tutan aydın kimliği ile de ön plana çıkan Aşık Veysel, dizelerinde sevgiyi kardeşliği, doğayı, ölümü, eşsiz bir üslupla betimlemiştir. Toprak dostu, doğa aşığı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun birlik ve beraberlik sembolü eserleriyle insanların kalbinde sevgi ve barış tohumları ekmeye devam edeceğine inanarak, ölümünün 43. yıl dönümünde büyük ozanı saygıyla anıyorum. Eserlerinin tüm insanlığın kalbinde sevgi ve barış izleri bırakacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme