42 Yıllık Şarkı Fransız Filminde

Sanatçılar
Üç Hürel grubunun 42 yıl önce yaptığı ilk 45’lik plak olan “Ve Ölüm” adlı şarkı, orijinal kaydı ile “Tip Top” adlı Fransız filminde fon müziği olacak. Fransız aktör ve yö...
EMOJİLE

Üç Hürel grubunun 42 yıl önce yaptığı ilk 45’lik plak olan “Ve Ölüm” adlı şarkı, orijinal kaydı ile “Tip Top” adlı Fransız filminde fon müziği olacak.

Fransız aktör ve yönetmen Serge Bozon’un çekeceği “Tip Top” adlı filmde Isabelle Huppert ve Sandrine Kiberlain başrollerde yer alacak. İngiliz yazar David Craig’in romanından uyarlanan film, iki kadın dedektifin maceralarını anlatacak. Serge Bozon, derleme bir LP’den dinlediği “Ve Ölüm”ü beğenerek orijinal kaydıyla yeni filminin backgroundmüziği olarak kullanmak istedi.

Les Films Pelleas filmşirketi prodüktörü David Thion da Feridun Hürel ile temas kurdu ve geçen hafta anlaşma imzalandı. Feridun Hürel, şarkının ilginç hikâyesini şu sözlerle anlattı: “42 yıl önce Üç Hürel’i kurduğumuz zaman ilk plağımızı yapmak için plak şirketi arıyorduk. Bir arkadaşımız Diskotür Plak Şirketi’nin sahibi -toprağı bol olsun- Antuan Şoriz’den bizi dinlemesini rica etti. Beyoğlu YeniMelek Sineması’nın yanındaki stüdyoya çağrıldık. O zamanın kayıt imkânları çok kısıtlı. Heyecanla şarkımızı çalmaya başladık. 20-30 saniye geçmeden, Türkiye’nin ilk ve en büyük tonmaysterlerinden biri olan rahmetli Sıtkı Acim, camekânın arkasından durmamızı işaret etti. Biz ‘Beğenmediler’ diye düşünürken Sıtkı Acim’in bugün bile kulağımızda çınlayan sesini duyduk: ‘Tamamdır, kayda geçiyoruz.’ Oysa biz, sadece bizi dinleyeceklerini sanıyorduk. Yeterli hazırlığımız bile yoktu. Heyecandan titreyerek akortlarımızı yeniden gözden geçirdik ve çalmaya başladık. İşte şimdi Fransa’da film müziği olacak kayıt, 42 yıl önce ilkel koşullarda gerçekleştirdiğimiz o kayıttır!”

HaberTür

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme