20 Yıl Sonra Bir Daha ‘Gülümse’

Sanatçılar
Özlem Ertan’ın haberi “Gülümse”yi Sezen Aksu’dan 20 yıl sonra seslendiren Seher Dilovan, şarkının söz yazarı olan dayısı Kemal Burkay’dan onay isteyince “Başka şiir...
EMOJİLE

Özlem Ertan’ın haberi

“Gülümse”yi Sezen Aksu’dan 20 yıl sonra seslendiren Seher Dilovan, şarkının söz yazarı olan dayısı Kemal Burkay’dan onay isteyince “Başka şiirimi bestele” cevabını almış. Ancak Burkay çok üzülen yeğenine daha sonra “tamam” demiş…

Sözleri, 1980’li yıllardan beri İsveç’te sürgünde yaşayan Kemal Burkay’a, müziği ise Arto Tunçboyacıyan’a ait olan “Gülümse” adlı şarkıyı Sezen Aksu’dan dinlemeye başladığımızda, takvimler 1991 yılını gösteriyordu. Aradan 20 yıl geçtikten sonra bu kez Kemal Burkay’ın yeğeni Seher Dilovan seslendirdi bu şarkıyı. “Gülümse” adlı üç şarkıdan oluşan albümü geçtiğimiz günlerde yayınlanan Seher Dilovan’la müzik, dayısı Kemal Burkay ve Kürtçe şarkı söylemeye karar verdiği anda yaşadığı zorluklar hakkında konuştuk.

“Sezen Aksu okudu zaten”

Gülümse’yi ilk kez üniversite öğrencisiyken dinleyen Seher Dilovan, dayısının o dönemde siyasi sebeplerden ötürü yurtdışında olması dolayısıyla şarkıyı duyduğunda çok heyecanlandığını ve Türkiye’de olsa hapse girecek bir insanın şiirini albümüne alan Sezen Aksu’yu cesaretinden dolayı çok takdir ettiğini söylüyor. O zamandan beri hep bir gün Gülümse’yi söylemeyi hayal etmiş Dilovan.

Sürgündekileri düşünmüş

Dayısı Kemal Burkay’dan şarkıyı söylemek için izin isteyince, “Gülümse‘yi Sezen Aksu okudu zaten. Benim başka şiirlerim de var onlardan birini bestele ve oku” cevabını almış ve çok üzülmüş. Ancak sonra Seher Dilovan’ın çok üzüldüğü Burkay’ın kulağına gitmiş ve yeğenine şarkıyı söylemesi için izin vermiş. Seher Dilovan şarkıyı dinlerken hep sürgünde yaşamak zorunda kalan insanları düşündüğünü söylüyor.

Dayısının gideceğini hissetmiş

Albümde sözü ve müziği Hemê Hecî’ye ait “Çit Lêlê” adlı Kürtçe bir şarkıyla “Hejarım” “Hejarım” adlı Türkçe bir ağıt da var. 1980 darbesinden sonra Türkiye’yi terk eden ve o zamandan beri İsveç’te yaşayan Kemal Burkay’la ilgili, çocukluk günlerine ait bir anısı da var Seher Dilovan’ın: “Dayımın sürgüne gitmesinden bir ay evvel Ankara’da teyzemin evindeydim. Yan komşunun bahçesinde çok güzel güller vardı. Ev sahibinin gülleri konusunda çok hassas olduğunu bilmeme rağmen, sanki gideceği içime doğmuş gibi o bahçeye girdim ve dayım için bir gül kopardım. Sonra da o gülü dayıma verdim. O günden kısa bir süre sonra dayım Türkiye’den ayrıldı ve ben onu ancak uzun yıllar sonra, İsveç’e gittiğimde görebildim.” Kemal Burkay, bu yaz Türkiye’ye dönmeyi planlıyor ancak geliş tarihi tam olarak belli değil.

Siyaset Meydanı’nda açıkladı

Seher Dilovan, müziğe türkü söyleyerek başladı. Kürtçe şarkı söylemeye başlaması ise 2000’li yıllara tekabül ediyor. Kürtçe şarkı söylemek istediğini ilk kez 1999’da Siyaset Meydanı programında söyleyen Seher Dilovan, “O program benim hayatımda bir dönüm noktasıdır” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Telefona Erkan Mumcu bağlandı, bu esnada ben de söz aldım ve Kürtçe türkü söylemek istediğimi söyledim. Stüdyodaki herkes buz kesti. Doğrusu program çıkışında korktum ve beni bir arabaya zorla sokup götüreceklerini düşündüm.”

Taraf Gazetesi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme