“Yorumcu pop da söyler türkü de…”

Albümler
Zuhal Erkek’in röportajı Türkülere getirdiği farklı yorumla tanıdığımız Kubat, son albümü “İyi Olacaksın” ile sevenlerinin karşısına bambaşka bir tarzla karşısına çıkıyor. Bu albümüy...
EMOJİLE

Zuhal Erkek’in röportajı

Türkülere getirdiği farklı yorumla tanıdığımız Kubat, son albümü “İyi Olacaksın” ile sevenlerinin karşısına bambaşka bir tarzla karşısına çıkıyor. Bu albümüyle müzikseverleri ters köşe yaptığını ifade eden Kubat, slow pop albümü yapma hayalini de böylece gerçekleştirdiğini söylüyor. “Kubat popçu mu oldu” eleştirilerini de kabul etmeyen sanatçı, yorumcu için pop, türkü, şarkı ayrımı olmadığını da savunuyor…

Bizlerde Kubat ile son albümü ‘İyi Olacaksın’, albümüne gelen tepkiler ve yeni projeleri üzerine konuştuk…

“İyi Olacaksın” adlı albümünüz geçtiğimiz mart ayında çıktı. Bu albüm ne kadar zamanlık bir çalışmanın ürünü olarak karşımızda?

“İyi Olacaksın” albümü için tam1,5 yıl çalıştım. 

Bu albüm pop müzik türünde yapılmış bir albüm olarak karşımızda. Böyle farklı bir türde albüm yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

Romantik şarkılar söylemek başka bir haz ve duygu benim için. Önceki albümlerimde hep birkaç tane serpiştirmişimdir. Hep keşke sadece ask şarkılarından oluşan bir slow pop albümüm olsa derdim.. Bu albümle bir hayalimi gerçekleştirdim. Bu yüzden çok  mutluyum… 

Son yaptığınız albümün pop ağırlıklı olması “Kubat popçu mu oldu?” şeklinde söylentilere neden oldu. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kubat yorumcu benim için; pop da söyler, şarkı da, türkü de…                       

Albümün çıkalı çok kısa bir zaman olmasına rağmen bu kadar ilgi görmesini neye bağlıyorsunuz?

Birincisi gerçekten bu albümüm; repertuvarıyla, aranjesiyle, yorumuyla harika bir albüm olduğu için. İkincisi, Kubat’tan tam ters köse bir sürpriz olmuş oldu müzikseverler için. Üçüncüsü de, sadece aşk şarkılarından oluşan bir güzel bir proje albümü olduğu için.                         

Önceleri sizin türkülerinizi radyolarda çok duyamıyorduk ama son dönemlerde radyo ve televizyonlarda sıkça çalındığını görüyoruz. Bu durumu neye bağlamak gerekir?

Radyolarin yüzde 80’i pop çalıyorlardı. Bu yüzden fazla yer vermiyorlardı.  Bundan önemlisi bu albümü çok beğendikleri için, sıkça duyabiliyoruz radyolarda.                                                 

Bir röportajınızda “Türkü de söylerim, pop da, opera da…” diye bir açıklamanız var. Rock ve pop sanatçılarını türkü veya Türk sanat müziği eseri söylerken görebiliriz fakat türkü söyleyen birini pop söylerken duymak çok zordur… Bu durumu neye bağlıyorsunuz? Sizce türkücü, popçu diye kategorize etmek ne kadar doğru?

Yorumcuları ele alırsak; kişiyi değil, yapılan o albümü kategorize etmek gerekir. Örneğin bu albüm slow pop oldu sonraki belki rock olur daha sonra jazz olur. Pop veya rock yorumlayan kişi  popçu ya da rockçı oldu diyemeyiz. Kendisine yorumcuyum diyebilen her daim yorumcudur, onu farklı tarzlarda görebiliriz.                                

Siz son şarkılarınızda intikam, bitmişlik, melankolik bir anlatımın aksine aşkın güzel hallerine temas ediyorsunuz. Bu sizin hayata bakış açınızla paralel bir durum olarak mı ortaya çıkıyor yoksa bilinçli bir tercih mi?

Hem hayata bakış açımla paralel hem de bilinçli bir tercih. İnsanlara farkındalık aşılamaktan hep mutlu olmuşumdur ve her zaman da önemserim.

Bu albümden sonra pop albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Şuan ‘İyi Olacaksın’ albümümün heyecanını yaşıyorum, sonraki projeye odaklanmam en az bir yılı bulur. Bu albümden sonra yine farklı bir tarz da albüm çıkarabilirim.

Var mı yeni projeler?

Bu yaz rutin Kubat konserlerimiz var. Bu yılki konserlerin tek farkı repertuvarımıza yeni şarkıların eklenmesi olacak.

On5yirmi5

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme