Türkeş Ermenilerle görüştü

Tarih
Star’ın haberine göre,MHP’nin eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in ölümünden önce Ermenilerle görüşme yaptığı ortaya çıktı. Türkeş’in hayatını anlatan ve yeni çıkan kitapla o...
EMOJİLE

Star’ın haberine göre,MHP’nin eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in ölümünden önce Ermenilerle görüşme yaptığı ortaya çıktı. Türkeş’in hayatını anlatan ve yeni çıkan kitapla ortaya çıkan görüşmenin fotoğraf ve ayrıntıları yer aldı. Ülkücü isimlerden Oğuzhan Cengiz’in yazdığı kitapta şu bilgiler yer aldı: “Ankara’da Binektaşı Sokağı… Yeni Düşünce’nin bürosuyla Türkeş’in bürosu aynı apartmanda altlı üstlü… Mesut Yılmaz, daha üç ay önce başbakanlığa gelmişti. Türkeş, haftalık Yeni Düşünce gazetesinin sahibi Rıza Müftüoğlu’nu çağırır: Yarın erken burada ol. Ermeniler geliyor… Bu Ermenilerle ilk görüşmesidir. Gelenler iki kişiydi. Biri Fransa’dan, biri İstanbul’dan.

Türkeş bunlara, tarihte Ermenilerle bizim çok benzerliklerimizin olduğunu, Ermenilerin sâdık millet bilindiklerini, ancak istenmeyen olayların meydana geldiğini, bu olaylar yüzünden hep böyle kalınamayacağını anlatır; onlara çok yakınlık gösterir.

Türkeş 1992’de ABD’ye gittiğinde yanında yine Rıza Müftüoğlu vardır. Ermeni lobisinin başkanı ve iki kişi gelirler. Ermeni lobisinin başkanı konuşmaya başlar. Azerbaycan’ı suçlamaktadır.

Rıza Müftüoğlu birden söze girer:

-Ne yani hep Azerîler mi yaptı! Sizin hiç mi kabahatiniz yok! Buz gibi bir hava eser. Ermeni temsilciler giderler. Türkeş, Müftüoğlu’na döner: Oğlum, sen ne yaptın! Bunları Taşnaklardan ayırmamız lâzım, Bunlar ılımlı takım. …Ben bunları ayarlıyorum, sen bozuyorsun! Ermenilerle görüşmeler daha sonra da devam etti. Paris’te Ermenistan Devlet Başkanı Ter Petrosyan’la görüşmeyi Fransa’daki Ermeni lobisi ayarlamıştır. Türkeş’in belirttiğine göre, bu görüşmeye “Özararat” soyadlı, Türkiye’den gitme bir Ermeni vasıta olmuş.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme