Turan: Akif İstanbul Fatih değil, Bayramiç doğumlu

Tarih
AK Parti Çanakkale Milletvekili adayı Bülent Turan, Bayramiç ilçesine gerçekleştirdiği ziyarette, Mehmet Akif Ersoy’un doğup büyüdüğü evi de gezdi. Mehmet Akif’in sanılanın aksine İstanbul...
EMOJİLE

AK Parti Çanakkale Milletvekili adayı Bülent Turan, Bayramiç ilçesine gerçekleştirdiği ziyarette, Mehmet Akif Ersoy’un doğup büyüdüğü evi de gezdi. Mehmet Akif’in sanılanın aksine İstanbul Fatih değil Çanakkale Bayramiç doğumlu olduğunu söyleyen Turan, “Bazı kayıtlarda İstanbul doğumlu olarak görünüyor. Ancak elimizde resmi kayıtlar var. Mehmet Akif’in doğup büyüdüğü ev burasıdır. Burayı, aslına uygun restore edeceğiz” dedi.

AK Parti Milletvekili adayı Av. Bülent Turan, Bayramiç ilçesini ziyaret ederek muhtarlarla bir araya geldi. Turan, burada muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada, ‘muhtar bile olamaz’ denilen Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhur başkanı olduğunu ifade etti. Turan ‘İyi işler yapmasaydık, bu millet bizi niye taşısın? Milletin Bülent Turan’la, Tayyip Erdoğan’la ne işi olsun. Ama biz yaptığımız her işi millete rağmen değil, milletle birlikte yaptık’ dedi. Turan, yeni dönemde muhtarlarla belirli periyotlarda toplanarak köylerin sorunlarını görüşeceklerini söyledi. Daha fazla hizmet yapabilmeleri için destek beklediklerini ifade eden Turan, ‘Sizlere daha fazla hizmet verebilmemiz için oyumuzu artırmalıyız. Şimdiki oy oranımızın ve milletvekili sayımızın üzerine çıkmalıyız ki, daha fazla söz sahibi olalım. Oy oranımız milletvekili sayımız düşerse nasıl daha fazla hizmet getirebiliriz ki’ dedi. Turan daha sonra ise Bayramiç Belediye Başkanı Sadettin Arslan’ı makamında ziyaret ederek belediye meclis üyeleri ile görüşme yaptı.

AK Parti Milletvekili adayı Bülent Turan, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un çocukluk yıllarının geçtiği sokağa giderek burada incelemeler yaptı. Mehmet Akif’in İstanbul Fatih’te değil Bayramiç’te doğduğunu söyleyen Turan, ‘Mehmet Akif Ersoy’un doğduğu büyüdüğü çocukluğunu geçirdiği topraklardayız. Tarih kitaplarında her ne kadar Mehmet Akif’in doğduğu yer Fatih, çocukluk yıllarının geçtiği yer Bayramiç dese de, elimizdeki resmi belgeler, nüfus kayıtları, hepsi bize Mehmet Akif’in Babasının İmamlık için geldiği Çanakkale’mizin Bayramiç ilçesinde, bu evde doğduğu ve büyüdüğünü, ilk eğitimini burada aldığını söylüyor. Sonra babasının tayininin çıkıp Anadolu’nun başka yerlerine gittiğini biliyoruz. Fakat Mehmet Akif’in Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde doğduğu resmi kayıtlarda herkesin bildiği bir gerçek. Tahir oğlu Mehmet Akif’in, Emine Şerife oğlu Mehmet Akif’in 01.07. 1874 tarihinde Bayramiç’te doğduğu gözüküyor. Biz Bayramiçliler, Çanakkaleliler olarak Mehmet Akif’in hemşerimiz olmasından dolayı gurur duyuyoruz. Milli şairimizin bu topraklarda doğmuş olması, büyümüş olması, Çanakkaleli ruhumuza heyecan katıyor, keyif katıyor. Tarih kitaplarında zaman zaman eksik ifade edildiği için bunu tekrar gündeme getireceğiz. İnşallah şu araziyi aslına uygun şekilde imar edeceğiz. Belediye başkanlığımız ve kültür bakanlığımızla gözden geçireceğiz. Burada Mehmet Akif haftası, şiir geceleri, törenleri, festivalleri yapma niyetimiz var’ dedi.

Star’ın haberine göre Turan daha sonra ise ilçeye bağlı Çırpılar köyündeki çiftçi cemiyetine katılmak üzere ilçeden ayrıldı. Turan’a Belediye Başkanı Sadettin Arslan, Ak Parti ilçe başkanı Mehmet Demirsiz ve partilileri eşlik etti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme