Tarihte Bugün! 7 Ağustos Tarihinde Yaşananlar…

Tarih
Tarihte Bugün! 7 Ağustos Tarihinde Yaşananlar… 1-) İlk buharlı yolcu gemisi Clermont, New York-Albany arasında ilk seferini gerçekleştirdi. (1807) 2-) Erzurum Kongresi sona erdi. (1919) 3-) Güne...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 7 Ağustos Tarihinde Yaşananlar…

1-) İlk buharlı yolcu gemisi Clermont, New York-Albany arasında ilk seferini gerçekleştirdi. (1807)

2-) Erzurum Kongresi sona erdi. (1919)

3-) Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Nasturi ayaklanması başladı. (1924)

Nasturi Ayaklanması Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Süryanilerin bağımsızlık için başlattığı isyan hareketi. İsyan Birleşik Krallık’ın kışkırtması ile başlamış ve Birleşik Krallık uçakları asilere yardım amacıyla Türkiye mevzilerine saldırmıştır.

Nasturiler, I. Dünya Savaşı’na girildiğinde Osmanlı’ya karşı cephe almışlardı. İçlerinden büyük kısmı Rus İmparatorluğu’na sığınmış ve İran’ın Hoy, Urmiye bölgesine yerleştirilmişlerdi. Ekim Devrimi sonucu Çarlık ordusu bölgeden çekilince zaman zaman Türkiye kuvvetleriyle çarpışmışlardı.

Böylece Türkiye idaresinden çıkmaya yönelen Nasturiler, Musul Sorunu’nun İngiltere ile bir savaş olasılığını da içeren derin bir anlaşmazlığa dönüştüğü sırada İngiltere desteğini arkalarına alarak ayaklandılar. Londra Başpiskoposluğu sanını taşıyan bazı misyonerlerin bir süredir propaganda yaptığı biliniyordu.Diyarbakır’da konumlanmış VII. kolordu komutanı Cafer Tayyar Paşa’nın (Eğilmez) tespitlerine göre Van’ın güneyinden Siirt ilinin doğusundan ve Mardin ilinin kuzeydoğusundan Irak sınırına uzanan geniş alanda yayılmış Nasturiler, İngiltere yardımıyla silahlanmışlardı. Bu süreçte devlet memurları görevlerini yapamaz olmuştu ve son olarak bölgede muvazzaf 2 jandarma yaşamını yitirmişti.

İsyanı bastırmak için bölgeye kuvvet gönderildi. Ancak İngiltere uçakları, Irak sınırının kesinleşmemesinden faydalanarak Türkiye sınırını geçti ve ordu birliklerine ateş açtı ve Türkiye hükûmetine bir nota vererek bölgedeki askerî harekâtın durdurulmasını isteyerek aksi halde Türkiye’ye karşı harekât düzenleyeceklerini bildirdiler. Bunun üzerine hükûmet 14 Ağustos’ta Cafer Tayyar Paşa’ya isyanı bastırma görevi verdi. İsyanın bastırılması için başta Simko diye tanınan Şikak Aşireti başkanı İsmail Ağa ile çeşitli Kürt aşiretleriyle irtibat kuruldu.

İsyan 26 Eylül’de kesin olarak bastırıldı. Sınırı geçerek kaçmak zorunda kalan Nasturiler de Birleşik Krallık mandasındaki Irak’a sığındılar.

4-) Yaşar Erkan, Berlin Olimpiyatları’nda grekoromen güreşte 61 kilo şampiyonu oldu. (1936)

5-) Türkiye Yazarlar Birliği kuruldu. (1978)