Tarihte Bugün! 5 Haziran Tarihinde Yaşananlar…

Tarih
1-) Amerikalı yazar Harriet Beecher Stowe’un kölelik karşıtı romanı Tom Amca’nın Kulübesi (Life Among the Lowly) bir gazetede tefrika edilmeye başlandı. (1851) 2-) Birleşik Krallık, Türkiy...
EMOJİLE

1-) Amerikalı yazar Harriet Beecher Stowe’un kölelik karşıtı romanı Tom Amca’nın Kulübesi (Life Among the Lowly) bir gazetede tefrika edilmeye başlandı. (1851)

2-) Birleşik Krallık, Türkiye ve Irak arasında Ankara Antlaşması imzalandı. Türkiye, Musul petrollerinin gelirinden 25 yıl süreyle yüzde 10 pay almayı kabul etti ve Musul’daki haklarından vazgeçti. Fakat daha sonra, 500 bin sterlin karşılığında bu haktan da vazgeçildi. (1926)

3-) Marshall Planı: Harvard Üniversitesi’nde verdiği bir konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri Devlet Bakanı George Marshall, savaş sonrası Avrupa’ya destek için çağrıda bulundu. (1947)

4-) Gülhane Askerî Tıp Akademisi teşkilatlandırıldı. (1957)

5-) Birleşik Krallık Savaş Bakanı John Profumo karıştığı bir seks skandalı yüzünden görevinden istifa etmek zorunda kaldı. (Profumo Skandalı) (1963)

6-) İsrail ile Arap ülkeleri arasında; tarihe “Altı Gün Savaşı” diye geçen çatışmalar başladı. Çatışmalar sonrasında, kendi topraklarından daha fazla toprak elde eden İsrail, Gazze Şeridi’ni, Beytüllahim ve Hebron kentlerini, Batı Şeria’yı ve Golan Tepeleri’ni ele geçirdi. (1967)

7-) Süveyş Kanalı, Altı Gün Savaşı’nın ardından, 8 yıl sonra uluslararası deniz trafiğine açıldı. (1975)

😎 ABD’de Idaho eyaletinde bulunan “Teton Barajı” çöktü. (1976)

9-) Ev kullanımına uygun ilk pratik kişisel bilgisayar olan Apple II satışa sunuldu. (1977)

10-) ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin yayımladığı haftalık bir tıbbi dergide, Kaliforniya’nın Los Angeles şehrinde 5 kişide, sadece bağışıklık sistemleri zayıflamış hastalarda görülen zatürreenin az rastlanan bir formuna rastlandığı bildirildi. Bu hastalar ilk onaylanmış AIDS vak’aları olarak tarihe geçti. (1981)