Tarihte Bugün! 4 Nisan Tarihinde Yaşananlar…

Tarih
1-) Osmanlı İmparatorluğu’nda Kadınlar Dünyası adlı dergi kuruldu. (1913) 2-) İstanbul’da düzenlenen Yerli Malı Kullanma ve Koruma Toplantısı’nda gençlik, yerli malı kullanmaya yemin...
EMOJİLE

1-) Osmanlı İmparatorluğu’nda Kadınlar Dünyası adlı dergi kuruldu. (1913)

2-) İstanbul’da düzenlenen Yerli Malı Kullanma ve Koruma Toplantısı’nda gençlik, yerli malı kullanmaya yemin etti. (1929)

3-) Irak’ta eski Başbakan Reşid Ali Geylani, bir darbeyle iktidarı ele geçirdi. (1941)

4-) NATO kuruldu. Washington’da ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz, Kuzey Atlantik Paktı Örgütünün (NATO) kuruluşunu onaylayan antlaşmayı imzaladı. (1949)

5-) Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Dumlupınar denizaltısı, NATO tatbikatından dönerken Çanakkale Boğazı’nda İsveç gemisi Naboland’la çarpışarak battı; 81 Türk denizcisinin öldüğü bugün, “Deniz Şehitlerini Anma Günü” ilan edildi. (1953)

6-) Fransa’da NATO üslerine karşı çıkılınca, Türkiye’deki üslerin durumu gündeme getirildi. Başbakan Süleyman Demirel, “Türkiye’de ABD üssü yoktur, tesisi vardır” dedi. (1966)

7-) Türk Hükûmeti, Yunan karasularının 12 mile çıkarılmasını kabul etmeyeceğini, Ege’nin bir Yunan gölü haline getirilmesinin söz konusu olamayacağını, diplomatik kanallarla Yunanistan’a bildirdi. (1974)

😎 Microsoft şirketi, Bill Gates ve Paul Allen ortaklığında kuruldu. (1975)

9-) Balıkesir’de eğitim uçuşu yapan bir uçak, Marangozlar Sitesi’ne düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı. (1985)

10-) PKK, birçok Avrupa ülkesinde yasaklanmasının ardından, adını KADEK (Kürdistan Demokrasi ve Özgürlük Kongresi) olarak değiştirdi. (2002)